Poznań: finał akcji "Tornister pełen uśmiechów"

Poznań: finał akcji "Tornister pełen uśmiechów"
(fot. caritas.pl)
KAI / wm

W najbliższa sobotę, 3 września, w Poznaniu odbędzie się wielki finał akcji Caritas Polska "Tornister pełen uśmiechów". Dzieci z różnych zakątków kraju otrzymają specjalnie przygotowanie dla nich wyprawki szkolne. Całodzienna zabawa wypełniona będzie muzyką, konkursami i pokazami np. strażackimi. To już trzecia edycja inicjatywy, która skierowana jest do najbardziej potrzebujących wsparcia rodzin. Po raz pierwszy jednak ma charakter ogólnopolski.

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, wyjaśnił, że pomysł, by przygotować szkolne wyprawki dla najbardziej potrzebujących dzieci pojawił się już w 2009 roku, gdy w Polsce doszło do powodzi, która szczególnie dotknęła diecezję rzeszowską. Wtedy zorganizowano pierwszy finał akcji "Tornister pełen uśmiechów" właśnie w Rzeszowie. W kolejnym roku kontynuowano inicjatywę rozdając w sumie 8,5 tys. wyprawek szkolnych.

DEON.PL POLECA




Gdy pojawiły się dane mówiące o tym, że aż 26 proc. dzieci w Polsce żyje w ubóstwie postanowiono nadać akcji charakter ogólnokrajowy. - Wykształcenie, edukacja jest jedną z najważniejszych rzeczy dla człowieka, szczególnie dla dziecka. Ono nie zawiniło a znalazło się w bardzo trudnej sytuacji materialnej - powiedział ks. Subocz. Jak dodał, ważną kwestią jest także międzyludzka solidarność z tymi, którzy są w gorszej sytuacji niż my. - Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Jesteśmy zależni jedni od drugich. Jeżeli widzimy wokół siebie biedę, to w sposób naturalny reagujemy - mówił dyrektor Caritas Polska.

Tegoroczny finał akcji "Tornister pełen uśmiechów", podczas której rozdanych zostanie ok. 10 tys. wyprawek szkolnych, odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 września w Poznaniu. Ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej powiedział, że do dzieci na terenie tej archidiecezji już dotarło ok. 1,2 tys. tornistrów. Najpierw zostały one przekazane do parafii, gdzie wspólnoty dbały o ich wyposażenie. Dzięki temu udało się wytworzyć więź między obdarowanymi a obdarowującymi. Do tornistrów, już w ubiegłym roku, można było włożyć lisy do dziecka, które otrzymało wyprawkę. Dzieci natomiast napisały listy z podziękowaniami. - Stworzyły się relacje pomiędzy jedną czy drugą rodziną. Zdarzyło się, że ten kto wyposażał tornister w ubiegłym roku, zaproponował obdarowanym dzieciom wspólne wakacje w roku bieżącym - powiedział ks. Hanas.

Wielki koncert w Poznaniu nie mógłby się odbyć bez wsparcia urzędu miasta. Jak zapewnił zastępca prezydenta Poznania Sławomir Hinc, inicjatywa "Tornister pełen uśmiechów" to "idea, którą warto wspierać". Jak zauważył niestety istnieje rozdźwięk pomiędzy zamożnymi i ubogimi a tego typu działania pomagają te różnice minimalizować. - Trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, by na starcie młodzi ludzie mieli równe szanse co inni - stwierdził Sławomir Hinc.

Do współpracy podczas finału akcji zaproszono znanych twórców polskiej sceny muzyki rozrywkowej. Monika Kuszyńska powiedziała, że dzięki posiadanym umiejętnościom artyści mogą zrobić coś pożytecznego. Jak dodała, to ich moralny obowiązek ale i wielka przyjemność, bo "nie ma nic przyjemniejszego niż to, że możemy pomóc innym ludziom".

Natomiast Paweł Stasiak z zespołu "Papa D" poinformował, że w trakcie wakacyjnych koncertów opowiadał o tej akcji, chcąc przybliżyć ideę przygotowywania wyprawek szkolnych dla dzieci. - Staraliśmy się opowiedzieć, że taki problem istnieje i zwrócić na niego uwagę. Może ktoś się zatrzymał i pomyślał, czy w jego otoczeniu nie ma takich potrzebujących rodzin - mówił Paweł Stasiak.

Podczas finału akcji "Tornister pełen uśmiechów" przedstawicielom dzieci z różnych polskich diecezji zostaną wręczone wyprawki, w których znalazły się niezbędne w szkole przedmioty, wśród nich piórniki, zeszyty czy przybory szkolne. W tornistrach nie będzie natomiast książek, te bowiem w różnych szkołach czy klasach muszą być inne. Potrzebujących takiej pomocy rodzin znajdowano z pomocą pedagogów szkolnych, szkół i parafii a szczególnie za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas, których w całym kraju istnieje ponad 5 tys. Tornistry nie będą oznaczone logo akcji, by jak powiedział ks. Subocz, nie stygmatyzować dzieci.

Festyn rozpocznie się na Pl. Wolności w Poznaniu o godz. 11.00 i trwał będzie do późnych godzin wieczornych. W czasie jego trwania dzieci będą malowały ogromne graffiti. Pod hasłem "Pomagam" będą mogły narysować jak wyobrażają sobie pomoc innym. Organizatorzy mają nadzieję, że w ten sposób powstanie największe na świecie graffiti. Prócz tego zorganizowane zostaną zabawy dla najmłodszych, wśród nich budowa zamku z wielkich klocków. Odbędą się również pokazy akcji straży pożarnej a przy okazji festiwalu "Pipe Fest" na Pl. Wolności pojawią się szkoccy dudziarze.

Jedno dziecko wylosuje natomiast dzień z prezydentem Poznania, dzięki czemu będzie mogło zasiąść w fotelu włodarza miasta, poznać jego pracę oraz zwiedzać Poznań z przewodnikiem.

Wśród artystów na scenie pojawią się Ewa Farna, Volver, Paweł Stasiak z zespołem Papa D, Monika Kuszyńska, polscy tancerze hip-hopowi z grupy Fair Play Crew, a także rockowy zespół z dziećmi Little Breaver.

Organizatorami koncertu są: Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Urząd Miasta Poznania. Przez cały dzień na antenie programu 1 TVP będzie można oglądać relacje z tego wydarzenia a także wesprzeć akcję wysyłając SMS o treści "Pomagam" na numer 72 052.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: finał akcji "Tornister pełen uśmiechów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.