Polskie organizacje walczą z głodem w Afryce

Polskie organizacje walczą z głodem w Afryce
(fot. EPA/Kate Holt)
PAP / drr

Ponad milion złotych przekazanych na rzecz Rogu Afryki przez UNICEF Polska, ponad 1,3 mln zł od Caritas Polska - dzięki hojności darczyńców polskie organizacje pomagają ofiarom klęski głodu. Koszt dziennej terapii dla 17 niedożywionych dzieci to tylko 75 zł.

Jak poinformowała Martyna Markun z UNICEF Polska, organizacja zebrała już 1 mln 2 tys. 309 zł na rzecz ofiar suszy i klęski głodu w Rogu Afryki. Kwota ta stale rośnie. Zbiórka pieniędzy rozpoczęła się w połowie lipca.

Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli z całego świata UNICEF zebrał do tej pory ponad 78 mln USD. Pieniądze te przeznaczane są na ratowanie życia dzieci m.in. w obozach dla uchodźców w Dadaab, Liboi w Kenii, Dollo Ado w Etiopii i Ali Addeh w Dżibuti.

Od początku lipca UNICEF dostarczył ponad 4 tys. ton artykułów z pomocą humanitarną do Somalii, gdzie z uwagi na suszę rozprzestrzenia się klęska głodu. Dostarczana jest ona drogą powietrzną (wysłano 26 samolotów), drogą wodną (5 statków) i drogą lądową (54 ciężarówki).

Przeciwko odrze i polio zaszczepiono do tej pory 88 tys. dzieci w wieku od pół roku do 15 lat. W ostatnich dniach dostarczono kolejne 700 tys. dawek szczepionki przeciwko odrze i 162 tys. dawek szczepionki przeciwko polio.

DEON.PL POLECA

Od początku lipca dostarczono między innymi 490 ton specjalnej żywności terapeutycznej dla ponad 33 tys. skrajnie niedożywionych dzieci oraz 300 ton ryżu.

Środki zebrane przez UNICEF Polska pozwolą na zakup m.in. żywności terapeutycznej, szczepionek, takich lekarstw jak witamina A czy tabletki odrobaczające i uzdatniające wodę. W ramach pomocy humanitarnej UNICEF tworzy również punkty terapeutycznego dożywiania, prowadzi kampanie szczepień, oczyszcza źródła i modernizuje urządzenia sanitarne.

- Klęska głodu w Rogu Afryki to przede wszystkim wielka tragedia dzieci. Nie można zapominać, że susza to znacznie więcej niż problem z dostępem do pożywienia. Dzieciom w Rogu Afryki trzeba zapewnić lekarstwa, szczepionki, dostęp do sanitariatów i czystej wody. Dziękujemy za wszystkie wpłaty i apelujemy o dalszą pomoc - mówi dyrektor generalny UNICEF Polska Marek Krupiński.

UNICEF Polska nadal prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar suszy w Rogu Afryki. Pomoc kierować można na specjalne konto akcji 73 1020 1013 0000 0102 0151 5907 lub przekazywać za pomocą darowizn przez stronę internetową www.unicef.pl.

Tysiące osób wyraziły także swoją solidarność z głodującą Afryką, przekazując pieniądze na konto Caritas Polska. Jak poinformowała rzeczniczka polskiej Caritas Olga Kołtuniak, organizacja zebrała ponad 1 mln 300 tys. zł. Pomoc ta trafi do krajów dotkniętych klęską głodu, gdzie - jak informuje Caritas Internationalis - przynajmniej 10 mln osób oczekuje na natychmiastową pomoc.

Caritas Polska wspólnie z Caritas Szwajcaria rozpoczyna projekt doraźnej pomocy dożywiania ludności w południowej Somalii. Działania Caritas skupią się w regionie Merka, gdzie każdego dnia przybywa tysiące uchodźców z regionów objętych konfliktem w Mogadishu.

- Chcemy, aby realizacja projektu przyczyniła się do zapewniania żywności i poprawy stanu zdrowia mieszkańców Merka, w szczególności grup najbardziej narażonych: dzieci i kobiet oraz osób starszych i przesiedlonych. Każdego dnia dzieci w szkole otrzymają trzy posiłki. Paczki żywnościowe trafią do rodzin i osób starszych. Dodatkowo zapewnimy pomoc ambulatoryjną i medyczną - zapowiada dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz. Jak dodaje, w sumie pomocą zostanie objętych ponad 8 tys. osób.

Caritas Polska przekazała 150 tys. dolarów na doraźną pomoc w dożywianiu ludności południowej Somalii. Organizacja składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w pomoc. Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy głodującym, mogą dokonywać wpłat na konta CARITAS POLSKA: 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 lub 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: Dla Afryki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polskie organizacje walczą z głodem w Afryce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.