USA: 105 mln dol. na pomoc dla Afryki

USA: 105 mln dol. na pomoc dla Afryki
Uchodźcy w obozie Kakuma w Kenii (fot. EPA/DAI KUROKAWA)
PAP / wm

Biały Dom poinformował w poniedziałek, ze przeznaczy 105 mln dol. na pomoc dla dotkniętych suszą i klęską głodu rejonów Rogu Afryki.

"Prezydent (Barack Obama) postanowił przeznaczyć sumę 105 mln dol. dla Rogu Afryki, jako pilną pomoc humanitarną" - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney w oficjalnym komunikacie.

Stany Zjednoczone będą nadal finansowały to, co jest pilnie potrzebne: żywność, dostawy wody, schronienia, pomoc medyczną i sanitarną "dla tych, którym rozpaczliwie tego brak" - dodał Carney.

W minioną środę ONZ ogłosiła klęskę głodu w trzech kolejnych prowincjach Somalii, rozszerzając dotknięte terytorium łącznie do pięciu prowincji. W całym 7,5-milionowym kraju, który najbardziej ucierpiał z powodu klęski głodu, natychmiastowej pomocy humanitarnej potrzebują ponad 3 miliony mieszkańców.

Susza dotknęła w straszliwy sposób około 14,4 mln osób w Rogu Afryki. Tysiące Somalijczyków szukają ratunku w ucieczce do Kenii i Etiopii.

Według amerykańskich szacunków przedstawionych w ubiegłym tygodniu głód i susza w Somalii zabiły w ostatnich trzech miesiącach ponad 29 tys. dzieci w wieku poniżej pięciu lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: 105 mln dol. na pomoc dla Afryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.