Praski Kościół odzyskał świątynie na Hradczanach

Praski Kościół odzyskał świątynie na Hradczanach
(fot. shutterstock.com)
KAI / mc

W Czechach zakończony został spór toczący się o dwa budynki na praskich Hradczanach, dawniej należące do Kościoła. W obecności prezydenta Miloša Zemana i arcybiskupa Pragi kard. Dominika Duki stosowne dokumenty podpisali 4 marca przedstawiciele Kościoła katolickiego i władz państwowych Czech.

Na mocy tego porozumienia Kościołowi zwrócono dwa spośród dziewięciu budynków, które zostały mu odebrane i upaństwowione przez władze komunistyczne dawnej Czechosłowacji. Z roszczeń do siedmiu pozostałych Kościół zrezygnował, choć dwa z nich wydzierżawił na 99 lat na mocy układu podpisanego z byłym prezydentem Václavem Klausem.
Jednym ze zwróconych Kościołowi obiektów jest klasztor św. Jerzego. Znajduje się on w bardzo złym stanie i będzie remontowany przez najbliższych pięć lat. Sąsiadująca z nim bazylika św. Jerzego, która pochodzi z X wieku i jest drugą z najstarszych świątyń katolickich Pragi, pozostaje własnością państwa. Kościół może w niej jedynie sprawować nabożeństwa.
Drugi ze zwróconych Kościołowi budynków to tzw. nowa proboszczówka. Ona również będzie remontowana ze środków kościelnych. Jak twierdzi kard. Duka, remont obu obiektów kosztować będzie wiele milionów euro.
Rzecznik prezydenta, Jiří Ovčáček oświadczył, że prezydencka kancelaria jest zadowolona z podpisanego porozumienia, Natomiast kard. Duka podkreślił, że Kościołowi nie chodziło o zwrot wszystkich jego dawnych własności, lecz jedynie o "zadośćuczynienie części bezprawia, jakiego dopuścili się dawni komuniści". Natomiast porozumienie skrytykował były arcybiskup Pragi, kard. Miloslaw Vlk, który przypomniał, że przez całe lata domagał się zwrotu wszystkich własności kościelnych, skonfiskowanych w latach 50. XX wieku.
Umowę musi jeszcze przegłosować parlament. Socjaldemokraci - największa partia rządząca - od wielu lat mają zastrzeżenia w kwestii zwrotu własności kościelnych.
Z układu wyłączono najważniejszy obiekt kościelny - katedrę św. Wita. O niej zadecydowali już w 2010 roku prezydent Klaus i kardynał Duka. Ustalono wtedy, że za utrzymanie tej największej świątyni Czech odpowiedzialni są w równym stopniu państwo i Kościół. Oficjalnie jednak właścicielem katedry św. Wita pozostaje nadal państwo.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Praski Kościół odzyskał świątynie na Hradczanach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.