"Prawo do wolności sumienia prawem pacjenta"

(fot. medicus.lublin.pl)
KAI / mm

Pacjent ma prawo leczyć się u lekarza, który pozostaje w zgodzie ze swoim sumieniem - powiedział dr Konstanty Radziwiłł, b. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w związku z toczącą się dyskusją na ten temat klauzuli sumienia.

Dodał, że zdumiewające są głosy, że jeśli ktoś korzysta ze środków publicznych lub zarządza szpitalem, to powinien się wyrzec swoich poglądów.

Zdaniem dr. Radziwiłła prawo lekarza do tego, żeby pozostawać w zgodzie ze swoim systemem wartości, jest zarazem prawem pacjenta. "Pacjent ma prawo być leczonym przez człowieka, który nie jest bezrefleksyjnym robotem i którego autonomia zawodowa nie jest naruszana. To jest gwarancja dobrej opieki i bezpieczeństwa pacjenta" - wyjaśnił.

DEON.PL POLECA

Radziwiłł podkreślił, że zawód lekarza jest takim zawodem, w którym ważne są nie tylko wiedza i praktyczne umiejętności, ale równie ważna jest refleksja etyczna i zintegrowana osobowość. Lekarz nie może być urzędnikiem systemu; jest on osobą, która wychodzi naprzeciw choremu, który cierpi. "Chorzy przychodząc po pomoc do lekarza potrzebują zarazem spotkania z żywym, dobrym człowiekiem" - dodał.

Jego zdaniem, zdumiewające są głosy, że jeśli ktoś korzysta ze środków publicznych lub zarządza szpitalem, to powinien się wyrzec swoich poglądów. "Oznacza to de facto, że znaczna część ludzi, którzy są katolikami nie powinna zajmować stanowisk publicznych czy wykonywać zawodu lekarza" - podkreślił.

"Nawoływania, żeby lekarze, którzy są katolikami zrezygnowali ze swego zawodu lub przynajmniej ze specjalności z ginekologii czy położnictwa, jest w istocie nawoływaniem do ograniczenia im konstytucyjnych praw w zakresie wolności sumienia" - skonstatował.

Radziwiłł wyjaśnia ponadto, że art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - który nakazuje lekarzowi korzystającemu z klauzuli sumienia wskazanie realnej możliwości np. przeprowadzenia aborcji u innego lekarza - jest przepisem niezgodnym z polską Konstytucją. Dodaje, że Naczelna Rada Lekarska doszła do tego wniosku w marcu br. skarżąc ten artykuł do Trybunału Konstytucyjnego i teraz czeka na rozstrzygnięcie.

Dodaje, że "wielu konstytucjonalistów jest zdania, że nakazem, aby lekarz korzystający z prawa do odmowy wykonania świadczenia niezgodnego z jego systemem wartości, wskazał realną możliwość wykonania tego świadczenia u innego lekarza bądź w innym zakładzie, łamie sumienie tego lekarza zmuszając go do współuczestnictwa w wykonaniu czegoś, czego po prostu sam własnymi rękami nie chce zrobić". " Sumienie obejmuje oczywiście nie tylko samą czynność, ale także pomoc w jej wykonaniu" - dodaje.

"Mieliśmy do czynienia z wypowiedziami różnych autorytetów prawnych, którzy potwierdzają podejrzenie Naczelnej rady Lekarskiej, że treść tego artykułu jest niezgodna z art. 53 konstytucji, który gwarantuje każdemu wolność sumienia. Konstytucja zakazuje zmuszania człowieka do tego, żeby robił coś wbrew swojemu sumieniu" - mówi.

"Od kilku dni - dodaje - mamy sojusznika w osobie RPO prof. Ireny Lipowicz, która zauważyła, że treść art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wydaje się być niekonstytucyjny".

Radziwiłł przypomina także rezolucję Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy nr 1763 z dnia 7 października 2010 r., która wzywa państwa aby uznały, że nie tylko osoby ale także instytucje np. szpitale nie mogą być w żaden sposób karane za odmowę wykonania aborcji czy innej procedury, która prowadzi do śmierci zarodka lub płodu. Rezolucja ta stanowi także, że nikt - osoba ani instytucja - nie może być prześladowana za odmowę udzielenia jakiejkolwiek pomocy w tym zakresie np. w formie wydania skierowania, czy informacji.

"Ten kontekst międzynarodowy - podkreśla Radziwiłł - wskazuje, że kwestia klauzuli sumienia nie jest jakimś polskim zaściankowym, sztucznym problemem, ale że kwestię tę poważnie traktują także inni. Rezolucja oznacza bowiem zwrócenie się Zgromadzenia Ogólnego Rady Europy do rządów, aby zapewniły przestrzeganie tej zasady w swoich krajach. Choć nie ma ona obowiązującej mocy prawnej, lecz jest apelem do rządów, to i tak ma to swoją wagę".

"Natomiast jeśli spojrzymy na ten problem od strony polskiej - dodaje - to trzeba mieć świadomość, że w kraju w którym znaczna część społeczeństwa, pacjentów i lekarzy, to katolicy, trudno sobie wyobrazić, dlaczego NFZ i Minister Zdrowia, mieliby realizować jakąś inną ideologię i narzucać ją i obowiązek wykonywania wynikających z niej czynności tym, którzy wyznają system wartości, który jawnie nie dopuszcza takich działań".

Jego zdaniem wrzawa medialna, która odbywa się teraz wokół tematu klauzuli sumienia jest przejawem wojny ideologicznej. "Jednocześnie, kiedy obserwuję najwyższe osoby w państwie, które zabierają głos na ten temat, a także zgodny chór mediów głównego nurtu, mam wrażenie, że tutaj chodzi o co innego. Czy histeria wokół klauzuli sumienia nie jest przypadkiem zasłoną dymną mającą przykryć nieudolność władzy w zakresie organizacji systemu ochrony zdrowia? Próbowano ułagodzić opinię publiczną tzw. pakietem kolejkowym. Został on bardzo krytycznie przyjęty przez ekspertów, więc próbuje się czegoś nowego" - wyjaśnia.

Dodaje, że "wrzawa medialna wokół osób, które podpisały Deklarację Wiary zahacza o przestępstwo". Publiczne wzywanie do odwoływania osób, które podpisały tę deklarację z ich funkcji publicznych, ewentualnie negowanie ich prawa do studiowania medycyny bądź wybierania specjalności z ginekologii i położnictwa - jego zdaniem - wypełnia znamiona czynu zabronionego opisanego w paragrafie 194 Kodeksu Karnego, który zakazuje ograniczania prawa obywateli do korzystania z wolności sumienia, zagwarantowanego artykułem 53 Konstytucji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Prawo do wolności sumienia prawem pacjenta"
Komentarze (8)
L
leszek
5 lipca 2014, 22:38
W Polsce klazula sumienia została wprowadzona w roku 1996, więc po co Konstanty Radziwiłl snuje jakiś mroczne opowieści o ograniczaniu sumień czy wmuszaniu wrogich katolikom ideologii. Rezolucja 1763 nie odnosi się do sprawy kierowania pacjenta/pacjentki do innego lekarza, to kwestia interpretacji. Lepiej byłoby, że Konstanty Radziwiłł czasami zajął się także prawami pacjenta. Pacjent idzie do lekarza i nie ma żadnego obowiązku studiowania wyznania religijnego czy światopoglądu  lekarza i nie ma żadnego obowiązku wróżenia czy zgadywania co sumienie podpowie lekarzowi, gdy stanie w obliczu podjęcia takiej czy innej decyzji. Ma wszelkie podstawy zakładać, że będzie się kierował wyłącznie wskazaniami medycznymi i dobrem pacjenta.
L
leszek
5 lipca 2014, 22:55
Tę rezolucję przeciez każdy może przeczytać: [url]http://assembly.coe.int/main.asp?Link=/documents/adoptedtext/ta10/eres1763.htm[/url] ------- 4.2. ensure that patients are informed of any conscientious objection in a timely manner and referred to another health-care provider; ------ Rezolucja nie wypowiada się, kto ma kierować pacjenta do innego lekarza. ----- 1. No person, hospital or institution shall be coerced, held liable or discriminated against in any manner because of a refusal to perform, accommodate, assist or submit to an abortion, the performance of a human miscarriage, or euthanasia or any act which could cause the death of a human foetus or embryo, for any reason. ---- Czy pod tym "submit" kryje się także przekazanie informacji o innym lekarzu czy placówce, gdzie zostanie dokonana aborcja, to raczej wątpię.  Ta rezolucja nie odnosi się do tej kwestii, gdyby taka była intencja (to znaczy, że klazula sumienia obejmuje również prawo odmowy informacji) to byłoby wyraźnie i jawnym tekstem zapisane, rezolucja zostawia tę kwestę otwartą.
M
momo
5 lipca 2014, 21:52
co byście powiedzieli, żebyśmy jeszcze raz porządnie zdefiniowali pojęcie "katolik"? bo dopóki tego nie zrobimy to oni wszyscy robią sobie z nami co im się żywnie podoba, i jeszcze sami siebie nazywają katolikami. Prezydent katolik, premier katolik, ministrowie katolicy... ale handel w niedzielę tak, aborcja tak, eutanazja tak, in vitro tak, wolność sumienia nie, deklaracja wiary nie, boże narodzenie w podręczniku nie, krzyże w szkołach nie, tęcza na placu Zbawiciela tak, lekcje masturbacji w przedszkolu tak, a jako wisienka na torcie pół sejmu posłów katolików, którzy jeżdżą dwieście na godzinę, mandatów nie płacą i na głosowania nie chodzą. No dajcie spokój. Chyba trzeba jasno i zdecydowanie powiedzieć kto to jest katolik - i wtedy się okaże kto nami rządzi. I się skończy dzień dziecka. Jak się pełni funkcję publiczną, to Wasza wiara, drodzy posłowie, ministrowie, premierzy i prezydenci jest nie tylko Waszą, ale i naszą sprawą. Bo my chcemy, żeby rządzili nami ludzie o porządnej i wypróbowanej moralności, a nie liche sosenki miotane wiatrem. Gwoli przypomnienia - bądźcie tak tak, nie nie - wszystko inne od Złego pochodzi. Wszystkim posłom - Katolikom (tym prawdziwym, a nie wydumanym) z całego serca Bóg zapłać, bo wielki krzyż dźwigacie.
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
14 czerwca 2014, 23:08
Jeśli chodzi o rezolucje Rady Europy to jest to tylko apel do rządów, który raczej trudno jest od nich wyegzekwować. Na gruncie prawa w trubunałach europejskich wygrywają znacznie częściej ludzie rzekomo skrzywdzeni przez instytucje "obciążone" wyznaniowo. Instytucje europejskie działają raczej dwutorowo i dwulicowo. Jeśli chodzi o spory na gruncie Konstytucji i prawa polskiego, to aby je wygrać potrzebny jest taki drobiazg jak prawnicy prawego sumienia. W sumie, mimo wielkiej słuszności tej wypowiedzi, praktyka jest w powijakach. Ale nareszcie rozpoczęła się jakaś w miarę zrównoważona dyskusja, która wymaga dalszej konsekwencji i postaw podobnych do tej zaprezentowanej przez prof. Chazana.
Katarzyna Rybarczyk
14 czerwca 2014, 20:36
Absolutnie najmądrzejszy tekst w temacie, jaki czytałam! Dziękuję!
A
ann
14 czerwca 2014, 17:05
W swietle choćby tej wypowiedzi, widać jakimi ignorantami i w jakiejś mierze fanatykami są główne polskie media, ich dziennikarze, wielu polityków i urzędników państwowych. To jest gnicie.
14 czerwca 2014, 17:05
Brawo doktorze Radziwiłł! Katolicy nie są ludźmi drugiej kategorii, podludźmi, żeby mieli chować się w swoich skansenach. Mają prawo do organizowania oraz uczestniczenia w pełny sposób w przestrzeni publicznej w ramach wyznawanych wartości, które na dodatek - powiedzmy szczerze - są dobre dla ludzkości.
+
+
14 czerwca 2014, 16:37
Znakomita wypowiedź.