Prawosławni rozpoczynają post Filipowy

Prawosławni rozpoczynają post Filipowy
(fot. romiphoto/flickr.com/CC)
KAI / psd

Wierni Kościoła prawosławnego rozpoczynają dziś 40-dniowy post przygotowujący do świąt Bożego Narodzenia. Zaczyna się on zawsze 28 listopada, a kończy 6 stycznia, w wigilię świąt Bożego Narodzenia, według kalendarza juliańskiego. Nazywany jest on "postem Filipowym", od imienia Apostoła, którego pamięć Kościół wspominał wczoraj.

Jego celem jest uświęcenie końca roku i odnowienie duchowego zjednoczenia z Bogiem oraz przygotowanie się do spotkania Wcielonego Syna Bożego. Post Filipowy został ustanowiony w pierwszych wiekach chrześcijaństwa i trwał kilka dni. Dopiero sobór w Konstantynopolu w 1166 r. nakazał chrześcijanom przestrzegać postu czterdziestodniowego i wyznaczył dokładną datę jego rozpoczęcia i zakończenia.

Post Filipowy polega na powstrzymywaniu się od obfitych pokarmów, mięsnych posiłków i dobrowolnym wyrzeczeniu się od łakomstwa. Nieodłączny od cielesnego post duchowy jest okresem wzmożonej pobożności, walki z grzechem i duchowego doskonalenia się. Obostrzenie postu Filipowego zalecane jest pięć dni przed świętem Bożego Narodzenia. W wigilię święta istnieje zwyczaj powstrzymywania się od posiłków, aż do wieczerzy wigilijnej.

DEON.PL POLECA

Post to ustanowiony przez Kościół okres wstrzemięźliwości, szczególnej samokontroli, dowód uznania przewodnictwa Kościoła. Jego celem jest troska o zbawienie duszy i oczyszczenie grzechów. Z natury swej wstrzemięźliwość cielesna otwiera szerszy dostęp do ducha, pogłębia uczucie skruchy, poskramia namiętności i oddala pokusy. Organicznie naturalnych potrzeb dowodzi, że człowiek zdolny jest do wyrzeczeń i ofiary oraz do podporządkowania ciała duchowi, a przez niego Bogu.

Post był znany i praktykowany już w Starym Testamencie. Prawo Mojżeszowe ustanowiło post w "wielki dzień oczyszczenia". W okresie niewoli babilońskiej Żydzi przestrzegali czterech rodzajów postów. W Nowym Testamencie Jezus Chrystus oraz apostołowie własnym przykładem potwierdzili ważność i celowość postów.

W ciągu roku w prawosławiu istnieją cztery główne okresy postu. Wielki Post - rozpoczyna się siedem tygodni przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego. Post świętych Apostołów (zwany Postem Piotrowym) - rozpoczyna się w poniedziałek, osiem dni po święcie Pięćdziesiątnicy, w wigilię święta Apostołów Piotra i Pawła. W zależności od daty świętowania Paschy, czas jego trwania waha się od jednego do sześciu tygodni. Post przed świętem Zaśnięcia Bogurodzicy - trwa dwa tygodnie oraz post przed świętem Narodzenia Jezusa Chrystusa (zwany Postem Filipowym) - trwa czterdzieści dni.

W Polsce jest ponad 600 tys. wyznawców prawosławia. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny składa się z sześciu diecezji podzielonych na 22 dekanaty, które z kolei dzielą się na 250 parafii. Najwięcej wiernych mieszka na Białostocczyźnie - w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Kościół prawosławny jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prawosławni rozpoczynają post Filipowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.