Premier przekonuje: Kościół jest całkowicie i bezwzględnie oddzielony od państwa

Premier Morawiecki przekonywał, że Kościół jest oddzielony od państwa (fot. PAP/Andrzej Lange)
PAP / tk

- Insynuowanie, że Kościół jest w jakikolwiek sposób nieoddzielony od państwa jest zupełnie nieuprawnione i nieprawdziwe – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Wołominie, pytany m.in. o 32. Pielgrzymkę Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę, w której udział brali przedstawiciele rządu na czele z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier został zapytany przez dziennikarza o ocenę "tego, co wydarzyło się na Jasnej Górze w miniony weekend w kontekście apelu episkopatu z maja, który jasno powiedział, by oddzielić Kościół od polityki".

DEON.PL POLECA

Morawiecki: „Kościół jest oddzielony od państwa”

- Kościół jest całkowicie, absolutnie i bezwzględnie oddzielony od instytucji państwowych - oświadczył szef rządu. - Insynuowanie, że Kościół jest w jakikolwiek sposób nieoddzielony od państwa, jest zupełnie nieuprawnione i nieprawdziwe - dodał Morawiecki. Premier dodał też, że od ponad 30 lat relacje państwa z Kościołem określa konkordat.

W niedzielę kilkadziesiąt tysięcy wiernych uczestniczyło w 32. Pielgrzymce Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę. W uroczystościach na Wałach Jasnogórskich wzięli m.in. udział przedstawiciele rządu z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, posłowie, senatorowie oraz samorządowcy PiS.

Jarosław Kaczyński na Jasnej Górze

Prezes PiS, który przed mszą św. przemawiał z ambony, powiedział: "Ośmielam się zwrócić do państwa, do wszystkich zebranych dlatego, że od bardzo dawna nie było takiego momentu, w którym tak jawnie formułowane są plany pozbawienia nas suwerenności".

- Tak jawnie, bezczelnie, kłamliwie i można powiedzieć odrażająco atakowany jest Kościół, atakowany jest Ojciec Święty, atakowane są nasze podstawowe wartości, podstawy naszego porządku społecznego, naszego obyczaju, mówiąc najkrócej podstawy polskości - mówił. - Ktoś tutaj chce głęboko zmienić, a właściwie zniszczyć nasz naród, tą trwającą już przeszło tysiąc lat wspólnotę - dodał.

2 maja na Jasnej Górze odbyło się posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego. W komunikacie po obradach biskupi odnieśli się do zbliżających się w Polsce wyborów.

Biskupi odnieśli się do polityki

„Respektując ‘słuszną autonomię porządku demokratycznego’, Rada Stała wyraża przekonanie, że niezależnie od głębokich różnic i podziałów, polska polityka może i powinna pozostać roztropną troską o dobro wspólne” - wskazali biskupi.

Jak zaznaczyli, "zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła, polityka, w swej najgłębszej istocie, powinna być powołaniem do miłości bliźniego, która wyraża się w służbie na rzecz prawa do życia, ludzkiej godności, wolności, sprawiedliwości, solidarności i praw rodziny". "Zwracają się także do wszystkich uczestników kampanii wyborczej o powstrzymanie się od instrumentalizowania Kościoła" - napisali członkowie Rady Stałej KEP.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier przekonuje: Kościół jest całkowicie i bezwzględnie oddzielony od państwa
Komentarze (2)
MK
~Marian Koniuszko
12 lipca 2023, 13:23
Jestem leśnikiem i z obrzydzeniem patrzę na coroczną pielgrzymkę leśników naJasną Górę, podczas której liturgię przeplata polityka. Dodam,że jestem praktykujacym chrześcianinem i nie mogę doczekać się schyłku takiego kościoła
KS
~Kasia Surmacz
12 lipca 2023, 12:23
Niestety, ale Kościół w Polsce jest upolityczniony, jeśli posłowie jednej partii przemawiają z ambon świątyń, a księża wręcz zachęcają do głosowania na konkretną partię. To być może działa na starszych, ale na młodych już nie.