Premiera "Katechizmu dla dorosłych"
Katechizm "Taka jest wiara Kościoła", jaki Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przekazuje dorosłym katolikom polskim i ich duszpasterzom, stanowi istotny krok na drodze przyjmowania za swoje tego, co zapisano w Katechizmie Jana Pawła II.
O nowym katechizmie - "Taka jest wiara Kościoła" - mówi dyrektor naczelny
Wydawnictwa WAM, ks. prof. Henryk Pietras SJ
[-katechizm_dla_doroslych.mp3-]
W roku 1992 Sługa Boży papież Jan Paweł II ogłosił nowy Katechizm Kościoła Katolickiego. Dokument ten zastąpił urzędowy tekst Katechizmu Rzymskiego, zwanego Katechizmem Piusa V. Nowe czasy, nowe problemy i wyzwania, ale także nowy sposób głoszenia Ewangelii po Soborze Watykańskim II domagały się pewnego punktu odniesienia dla nauczających w imieniu Kościoła, oraz dla tych, wszystkich katolików i ludzi dobrej woli, którzy chcieliby wiedzieć, w co Kościół wierzy, jak celebruje swoją wiarę i czym żyje. Katechizm Jana Pawła II miał na celu podać jasny wykład prawd wiary i zasad życia chrześcijańskiego, czerpiący ze Słowa Bożego, zawartego w Tradycji i Piśmie Świętym, jak również ukazać samym katolikom radość z wyznawania wiary.
Katechizm Kościoła Katolickiego był przeznaczony dla nauczających w imieniu Kościoła i miał inspirować wysiłki katechetyczne w poszczególnych Kościołach lokalnych. Wysiłki te miały odnosić się zarówno do poszczególnych grup adresatów katechezy Kościoła, jak i samego opracowywania katechizmów krajowych. W Polsce ważnym wyzwaniem katechetycznym pozostaje wciąż katecheza dorosłych. Organizacja tej katechezy – w dzisiejszym świecie, tak absorbującym nas wszystkich – nie jest zadaniem łatwym. Potrzeba było zatem przynajmniej zacząć tworzenie materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane przez duszpasterzy do tego rodzaju katechezy, jak również mogłyby służyć do samodzielnej formacji. I choć jest jeszcze daleka droga do opracowania oficjalnego Katechizmu polskiego, to przecież książka, jaką Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przekazuje dorosłym katolikom polskim i ich duszpasterzom, stanowi istotny krok na drodze przyjmowania za swoje tego, co zapisano w Katechizmie Jana Pawła II. Książka ta będzie istnieć obok kilku autorskich propozycji, które wydano w naszej Ojczyźnie w ciągu kilkunastu ostatnich lat. Jej wyróżnikiem jest oficjalna aprobata ze strony Komisji odpowiedzialnej za katechezę Kościoła polskiego.
Katechizm, zatytułowany „Taka jest wiara Kościoła”, ma na celu ukazanie wiary chrześcijańskiej w sposób pełny, a zarazem syntetyczny, jako rzeczywistości, która domaga się radosnego świadectwa wobec świata. Katechizm ten ukazuje wiarę Kościoła w Polsce, w którym żyje i działa Chrystus od ponad tysiąca lat. Przyjmuje on schemat tradycyjny, stosowany w Katechizmie Jana Pawła II i w Kompendium Katechizmu. Traktuje zatem o wyznaniu wiary, o sakramentach i liturgii Kościoła, o życiu moralnym, o przykazaniu miłości i Dekalogu, wreszcie o modlitwie chrześcijańskiej. Zachowanie tego układu pozwoli sięgającym do Katechizmu na łatwiejszą orientację w tym, w co Kościół wierzy i jak żyje. Zawarte w tekście odniesienia do tekstów biblijnych i nauczania Kościoła, zwłaszcza dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego, pozwolą Czytelnikom na pogłębienie niektórych tematów, zasygnalizowanych w tekście.
Życzę tym wszystkim, którzy sięgną po ten Katechizm, by na jego kartach spotkali Chrystusa i zawarli z Nim głęboką zażyłość. Celem tej książki jest bowiem przedstawienie Prawdy dawnej i nowej jednocześnie. Dawnej, bo dziejącej się od założenia świata, nowej, bo dotykającej naszych serc i naszego życia. Tą Prawdą jest Jezus Chrystus – objawiający miłosierdzie Boga. Dlatego, jak uczył nas na progu Trzeciego Tysiąclecia Sługa Boży Jan Paweł II, dzisiaj wcale „nie trzeba (…) wyszukiwać «nowego programu». Program już istnieje: ten sam, co zawsze, zawarty w Ewangelii i żywej Tradycji. Jest on skupiony w istocie rzeczy na osobie Chrystusa, którego mamy poznawać, kochać i naśladować, aby żyć z Nim i z Nim przemieniać historię, aż osiągnie swą pełnię w niebieskim Jeruzalem. Program ten nie zmienia się mimo upływu czasu i ewolucji kultur, chociaż bierze pod uwagę epokę i kulturę, aby możliwy był prawdziwy dialog i rzeczywiste porozumienie” (Novo millennio ineunte, 29).
Dziękuję wszystkim autorom i Wydawnictwu WAM, dziękuję członkom Komisji Wychowania Episkopatu Polski, a zwłaszcza jej konsultorom, za ich pracę, której owocem jest podręcznik do katechezy dorosłych w Polsce. Głęboko wierzę, że pomoże on tym, którzy będą do niego sięgać, w spotkaniu z Bogiem, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.
Apb Kazimierz Nycz
Metropolita Warszawski
Skomentuj artykuł