Prezydencka pobożność przyczyną polemiki

Prezydencka pobożność przyczyną polemiki
(fot. Gobierno de Álvaro Colom, Guatemala 2008-2012 / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / mh

Oddanie w opiekę Bogu i Maryi władz publicznych kraju jest aktem symbolicznym i nie wystawia na szwank przywództwa politycznego - uważa prezydent Kostaryki Laura Chinchilla. W ten sposób broni ona swojego posunięcia, gdy 1 sierpnia pielgrzymowała wraz z przedstawicielami parlamentu, rządu i wymiaru sprawiedliwości do narodowego sanktuarium Matki Bożej Anielskiej.

Sprawa wywołała liczne polemiki, zwłaszcza że pielgrzymka zakończyła się wspomnianym aktem zawierzenia, odczytanym przez głowę państwa w obecności biskupów. Pani Prezydent prosiła także o "przebaczenie wszelkich wykroczeń" w tym, co dotyczy sprawowania władzy. Przeciwnicy tego aktu zarzucili jej, że w ten sposób umożliwia się Kościołowi katolickiemu ingerowanie w politykę.

Zdaniem samej inicjatorki pielgrzymki krytyki i obawy wynikają z niewiedzy i zamieszania co do intencji, jaka towarzyszyła wydarzeniu. "Był to symboliczny akt w ramach szerszych obchodów, obejmujących cały naród kostarykański - stwierdziła L. Chinchilla. - Zawierzenie miało charakter ściśle duchowy i nie wystawia na szwank żadnej z konstytucyjnych zasad, a wpisuje się w powszechność chrześcijaństwa".

Warto dodać, że Kostaryka jest jednym z niewielu krajów wyznaniowych w Ameryce. Tamtejsza konstytucja uznaje katolicyzm za oficjalną religię państwową. Pielgrzymka pani prezydent do maryjnego sanktuarium w Cartago odbyła się w dniu, gdy podobnego aktu dokonywało 800 tys. jej rodaków, czyli jedna piąta narodu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydencka pobożność przyczyną polemiki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.