Prezydent Niemiec oddał hołd JPII i "S"
Hołd Janowi Pawłowi II i "Solidarności" oddał prezydent Niemiec witając dziś Benedykta XVI w Pałacu Bellevue w Berlinie. "Bez Twojego odważnego poprzednika Jana Pawła II, bez katolickich robotników w Polsce, bez Kościołów chrześcijańskich w NRD, którzy dali schronienie poszukującym wolności, to wszystko nie byłoby możliwe. Za to dziękuję z całego serca!" - powiedział Christian Wulff.
"W imieniu wszystkich mieszkańców naszego kraju mówię: Serdecznie witam! Serdecznie witam w Niemczech!“ - powiedział prezydent witając Benedykta XVI i podkreślił, że papież przyjechał do swojej Ojczyzny.
Zaznaczył, że Niemcy przez swoją historię i kulturę ściśle związane są z chrześcijańską wiarą i jej dziedzictwem. Przypomniał wielkich świadków chrześcijańskiej wiary zamordowanych przez "bezbożny" reżim faszystowski: ewangelickiego pastora Dietricha Bonhoeffera, katolickiego kapłana ks. Bernharda Lichtenberga i karmelitanki żydowskiego pochodzenia św. Edyty Stein.
Prezydent nawiązał do 22 rocznicy pokojowej rewolucji, która doprowadziła do zjednoczenia Niemiec i Europy. "Bez Twojego odważnego poprzednika Jana Pawła II, bez katolickich robotników w Polsce, bez Kościołów chrześcijańskich w NRD, którzy dali schronienie poszukującym wolności, to wszystko nie byłoby możliwe. Za to dziękuję z całego serca!" - powiedział prezydent.
Wulff zwrócił uwagę, że papież przybył do kraju, w którym chrześcijańska wiara nie jest już zrozumiała sama przez się, a Kościół musi określić swoje miejsce w pluralistycznym społeczeństwie.
Przypomniał, że jednym z wielkich tematów podejmowanych przez Ojca Świętego jest relacja wiary i rozumu. Podkreślił, że dyskusja wokół tych tematów nie jest bynajmniej akademicka, lecz ważna w obliczu kryzysu ekonomicznego i ekologicznego, braku pokoju i niesprawiedliwości, doświadczenia braku bezpieczeństwa i wykorzenienia. "Dlatego jest taka tęsknota za sensem" - podkreślił prezydent i wskazał w tym kontekście na wielką szansę i odpowiedzialność wobec tej sytuacji jaką ponoszą Kościoły i wspólnoty religijne.
Z uznaniem mówił o działalności Kościołów chrześcijańskich w Niemczech na polu charytatywnym w kraju i pomocy dla ubogich i słabych na całym świecie.
Podziękował papieżowi za jego zaangażowanie w obronę stworzenia, życia ludzkiego i migrantów i jego apele o budowanie społeczeństwa z ludzką twarzą. Przypomniał, że Niemcy są ojczyzną Reformacji i wyraził radość, że papież przybędzie do Erfurtu, miasta Marcina Lutra.
"Wasza wizyta umocni chrześcijan i ich zaangażowanie. I pomoże nam wszystkim odnaleźć właściwy kierunek i zasady“ - powiedział prezydent Niemiec witając Benedykta XVI.
Skomentuj artykuł