Problemy rodziny wymagają analizy Kościoła

(fot. Dustin J McClure / Foter.com / CC BY-ND)
KAI / mh

Zwołanie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w dniach 5-19 października 2014 wynika z konieczności pilnego udzielenia przez Kościół odpowiedzi na wyzwania wypływające z problemów rodziny - stwierdził abp Lorenzo Baldisseri. Sekretarz generalny Synodu Biskupów przedstawił dziś w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej Dokument przygotowawczy tego zgromadzenia, którego temat brzmi: "Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji".

Mówiąc o tematyce tego Synodu abp Baldisseri zaznaczył, że przyszłoroczne zgromadzenie nadzwyczajne ma służyć rozpoznaniu aktualnego stanu rzeczy oraz zebrać świadectwa i propozycje biskupów, aby głosić i wiarygodnie żyć Ewangelią dla rodziny. Natomiast drugie etap stanowić będzie Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu, przewidziane na rok 2015. Ma ono wytyczyć kierunki duszpasterstwa osoby ludzkiej i rodziny.

Sekretarz generalny Synodu Biskupów przypomniał, że przygotowania każdego zgromadzenia synodalnego zaczyna się od konsultacji między różnymi organizacjami, pytanymi o opinię w danej sprawie. Zaznaczył, że ze względu na dokonywaną obecnie zmianę sposobu funkcjonowania synodu konsultacja ta ma szczególny charakter. Mają prowadzić do większej kolegialności w Kościele. Dodał, że zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów związane jest z obecnym kryzysem społecznym i duchowym, wpływającym na życie rodzin. Kościół musi pilnie odpowiedzieć na wyzwania wypływające z ich problemów - wyjaśnił abp Baldisseri.

DEON.PL POLECA

Mówiąc o uczestnikach przyszłorocznego synodu sekretarz generalny zaznaczył, że z urzędu wezmą w nim udział przewodniczący episkopatów, zwierzchnicy synodów katolickich Kościołów wschodnich, szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej, trzech członków wybranych przez Unię Przełożonych Generalnych (zakony). Dodał, że obecny dokument przygotowawczy został zredagowany w dniach 7-8 października podczas piątego zgromadzenia Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, któremu przewodniczył Papież Franciszek. Zawiera on ogólną prezentację kwestii a także kwestionariusz, który ma być skierowany przez poszczególne episkopaty do dekanatów i parafii, by uzyskać konkretne i realne dane dotyczące tematyki synodalnej. Analogiczna prośba została skierowana do innych instytucji, które wezmą udział w Synodzie. Odpowiedzi mają dotrzeć do sekretariatu generalnego Synodu Biskupów do końca stycznia, gdzie podczas zaplanowanego na luty posiedzenia Rady Sekretariatu mają zostać przeanalizowane. Na tej podstawie wypracowany zostanie dokument Instrumentum laboris.

O kwestiach kanonicznych związanych z dokumentem przygotowawczym mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej relator generalny Synodu, kard. Peter Erdő, zaś o kwestiach teologicznych jego sekretarz specjalny, abp Bruno Forte.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Problemy rodziny wymagają analizy Kościoła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.