Proces beatyfikacyjny Antonio Gaudíego

Proces beatyfikacyjny Antonio Gaudíego
Przygotowania do wizyty papieża już trwają (fot. EPA/TONI ALBIR)
KAI / wab

Benedykt XVI w niedzielę 7 listopada dokona konsekracji Kościoła Sagrada Familia w Barcelonie, którego twórcą jest słynny architekt kataloński Antonio Gaudí. W krótkim czasie możemy spodziewać się wyniesienia go na ołtarze.

Proces beatyfikacyjny Gaudíego został otwarty 15 lat temu. Etap diecezjalny w Hiszpanii został już zakończony i proces przeniesiono do Watykanu, gdzie obecnie jest przygotowywana synteza procesu, tzw. positio. Proces posuwa się szybko, o czym poinformowano w ostatni wtorek na konferencji prasowej w barcelońskiej świątyni.

10 czerwca 1992 r., w 140. rocznicę urodzin genialnego architekta, utworzono Stowarzyszenie Beatyfikacji Antoniego Gaudíego, które stało się stroną w procesie beatyfikacyjnym. Głównym celem tego stowarzyszenia są starania o beatyfikację i późniejszą kanonizację architekta oraz szerzenie jego zasług duchowych i artystycznych poprzez organizowanie konferencji, wystaw i publikacji. Stowarzyszenie zbiera także świadectwa o łaskach otrzymanych za jego pośrednictwem.

10 lipca 1992 r. Stowarzyszenie Beatyfikacji Antoniego Gaudíego otrzymało od arcybiskupa Barcelony prawo do szerzenia prywatnego nabożeństwa za pośrednictwem Gaudíego i do prowadzenia procesu. Powołano trybunał, którego zadaniem jest zbadanie materiałów przedstawionych przez Stowarzyszenie i przygotowanie orzeczenia o włączeniu do grona świętych. Pierwszym hierarchą Kościoła, który wspierał tę sprawę, był biskup pomocniczy Barcelony Joan Carrera, zaś pierwsza darowizna została przyznana przez Joana Martí Alanis, arcybiskupa Seu d’Urgell.

DEON.PL POLECA

13 maja 1994 r. Stowarzyszenie doprowadziło do oficjalnego otwarcia procesu przez arcybiskupa Barcelony, zaś 5 maja 1998 biskupi z Konferencji Episkopatu Tarragońskiego (diecezja z siedzibą w Katalonii) udzielili zgody na przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego Gaudíego przez archidiecezję w Barcelonie. 23 sierpnia tegoż roku ogłoszono w mediach list duszpasterski kard. Ricarda M. Carlesa zatytułowany „Ku beatyfikacji Gaudiego”, który był szeroko rozpowszechniony wśród Hiszpanów.

We wrześniu 1998 roku wyznaczono członków Komisji Historycznej i Teologicznej, którzy mieli za zadanie przeanalizować życie Gaudíego, zebrać niepublikowane rękopisy, dokumenty historyczne i dzieła wydane oraz stwierdzić, czy nie zawierały jakiegoś elementu sprzecznego z wiarą i dobrymi obyczajami. 23 października tegoż roku, mając świadomość, że osoby, które znały osobiście Gaudíego, są już w podeszłym wieku, arcybiskup Barcelony, kard. Dr Ricard M. Carles wyznaczył trybunał ad causum, aby wysłuchał ich świadectw.

22 grudnia 1999 arcybiskup Barcelony wysłał do Stolicy Apostolskiej całą dokumentację i uzyskał pozwolenie na oficjalne otwarcie procesu. Za pomocą nihil obstat (brak sprzeciwu) Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, Stolica Apostolska potwierdziła 22 lutego 2000 otwarcie procesu beatyfikacyjnego Gaudíego w Archidiecezji Barcelońskiej. Zaś w kwietniu arcybiskup Barcelony ustanowił trybunał diecezjalny dla procesu, złożony z ojca Josepa Marii Blanquet (ze Zgromadzenia Synów Świętej Rodziny) jako sędziego delegata, dr Jaume Riera jako promotora sprawiedliwości (odpowiednik prokuratora w sądach cywilnych) oraz ojców: Jesúsa Díaz i Manuela Sánchez (także ze Zgromadzenia Synów Świętej Rodziny) odpowiednio jako notariusza i jego zastępcy.

Od kwietnia 2000 do maja 2003 trybunał diecezjalny przestudiował dokumenty i wysłuchał świadectw dotyczących domniemanej świętości Gaudíego od osób, które go znały lub słyszały bezpośrednie świadectwa o nim, a także ekspertów i badaczy jego życia i dzieła. 25 marca 2003 Zarząd Stowarzyszenia Beatyfikacji Gaudíego wyznaczył na postulatorkę procesu przed Kongregacją ds. Kanonizacyjnych Silvię Corrale z Argentyny, która jest doktorem prawa kanonicznego.

13 maja 2003 w pałacu arcybiskupim w Barcelonie uroczyście zamknięto proces diecezjalny Antoniego Gaudíego, zebraniem, któremu przewodniczył kard. Ricard M. Carles, zaś pod koniec maja Stowarzyszenie Beatyfikacji przekazało akta z procesu w Barcelonie (1024 strony) Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Watykanie. 9 lipca otwarto oficjalnie w Watykanie proces beatyfikacyjny Antoniego Gaudíego, w obecności podsekretarza Komisji ds. Studiów - Mons. Michele di Ruberto, arcybiskupa Barcelony, kardynała Dra Ricarda M. Carlesa, przewodniczącego Stowarzyszenia dla Beatyfikacji, architekta José Manuela Almuzara i innych członków wspomnianego Stowarzyszenia.

20 lutego 2004 zatwierdzono dekret, wydany przez Kongregację do spraw Świętych, a trzy dni później, w dniu św. Jerzego (patrona Katalonii) wyznaczono Mons. José Luis Gutiérrez na koordynatora beatyfikacyjnego Gaudíego, pod którego kierownictwem opracowywane jest positio. W lipcu 2006 roku, rozpoczęto pracę nad summarium.

Antoni Gaudí i Cortet (1852-1926) był architektem katalońskim, obdarzonym niezwykłą wizją artystyczną, co znajdowało wyraz w tworzonych przez niego konstrukcjach. Najbardziej znanym jego dziełem jest katedra Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie, której jednak nie zdążył dokończyć, gdyż zginął w wypadku ulicznym, potrącony przez tramwaj, w trakcie prac nad nią. Gaudí zaprojektował też szereg innych ciekawych budynków, rzeźb oraz dzieł, w których ujawniła się jego nieprzeciętna osobowość artystyczna, m.in. oryginalne obiekty w barcelońskim parku Güell.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Proces beatyfikacyjny Antonio Gaudíego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.