Proces beatyfikacyjny bp Pluty na półmetku

(fot. Diecezja Gorzowska)
PAP / mc

W środę 9 września br. biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt zakończy diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty - byłego ordynariusza diecezji gorzowskiej.

Jak poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, sesja diecezjalnego trybunału beatyfikacyjnego odbędzie się w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. Po niej w gorzowskiej katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta.
Ks. Sapieha wyjaśnił, że w ramach sesji końcowej diecezjalnego trybunału beatyfikacyjnego jego członkowie podpiszą dokumenty zamykające dochodzenie i potwierdzające autentyczność akt procesowych. Następnie dokumentacja procesowa zostanie zapieczętowana.
Oryginał akt (tzw. Archetyp) będzie przechowywany w archiwum kurii biskupiej. Natomiast urzędowe kopie trafią do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie będzie się toczyć dalsza procedura beatyfikacyjna.
Akta zawiezie do Watykanu postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Dariusz Gronowski. Na sesji kończącej dochodzenie diecezjalne otrzyma stosowne zlecenie od bpa Regmunta.
- Biorąc pod uwagę dotychczasową pragmatykę kurii rzymskiej w podobnych sprawach, dalsze prace procesowe potrwają przypuszczalnie kilka lat - powiedział ks. Gronowski.
Postulator wyjaśnił, że Kongregacja zbada formalną poprawność przeprowadzonego w diecezji dochodzenia. Potem przedstawione materiały zostaną opracowane w formie tzw. positio, które posłuży Kongregacji do podjęcia decyzji w sprawie heroiczności cnót Sługi Bożego.
Ks. Gronowski zaznaczył, że aby mogło dojść do beatyfikacji potrzebny jest także cud dokonany za wstawiennictwem Sługi Bożego. Jeśli taki cud zostanie stwierdzony, odbędzie się w tej sprawie oddzielny proces.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. W sposób szczególny troszczył się o formację duchowieństwa, rozwój duszpasterstwa rodzin i kształtowanie dojrzałych wiernych świeckich świadomych swej wiary i odpowiedzialności za Kościół.
Bp Pluta był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w diecezji powierzonej jego pieczy. 22 stycznia 1986 r. zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy niedaleko Krosna Odrzańskiego (Lubuskie).
Proces beatyfikacyjny bpa Wilhelma Pluty został rozpoczęty 21 stycznia 2002 r. przez ówczesnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Adama Dyczkowskiego. Miał on na celu zebranie materiału dowodowego dotyczącego życia, cnót heroicznych oraz sławy świętości i znaków Sługi Bożego. W tym celu przesłuchano ponad 50 świadków oraz zebrano pisma i dokumenty mające związek z przedmiotem dochodzenia.
Uroczysta sesja zamykająca dochodzenie diecezjalne będzie 60. posiedzeniem trybunału. Zakończenie jego prac przypadnie w 53. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego w Gorzowie Wlkp. przez bpa Wilhelma Plutę. Tradycyjnie w tym dniu wierni świeccy szczególnie zaangażowani w życie lokalnego Kościoła otrzymują diecezjalne odznaczenie.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Proces beatyfikacyjny bp Pluty na półmetku
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.