Prokuratura: zawieszenie tęczowej flagi na Giewoncie nie obraża uczuć religijnych

(fot. Jerzy Opioła / wikipedia commons)
KAI / sz

Zawieszenie tęczowej flagi na Giewoncie nie obraża uczuć religijnych - zdecydowała Prokuratura Rejonowa w Zakopanem. Stowarzyszenie Fidei Defensor z siedzibą w Szczecinie zapowiada zażalenie na decyzję podjętą w stolicy polskich Tatr.

Tęczowa flaga na krzyżu na Giewoncie pojawiła się w sierpniu, zdjęcie pojawiło się na stronie internetowej "Tygodnika Podhalańskiego" 24tp.pl. Wówczas Prokuratura Rejonowa w Zakopanem badała, czy powieszenie flagi wyczerpuje znamiona art. 196 Kodeksu Karnego, który dotyczy uczuć religijnych.

Jak informuje "Tygodnik Podhalański" śledczy stwierdzili, że wywieszenie tęczowej flagi tych uczuć nie obraziło. Złożenie zażalenia na nieprawomocną decyzję zapowiada Stowarzyszenie Fidei Defensor z siedzibą w Szczecinie.

DEON.PL POLECA

Dziennikarze z "Tygodnika Podhalańskiego" informują ponadto, że w trakcie postępowania prokurator prowadzący sprawę wystąpił do wydawcy Tygodnika Podhalańskiego z pismem, w którym zwalniał dziennikarzy z tajemnicy dziennikarskiej. Wydawca Tygodnika złożył zażalenie na decyzję prokuratury do sądu, również i w tej kwestii postępowanie prokuratorskie zostało umorzone.

Krzyż na Giewoncie postawili na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Z biegiem lat stał się on symbolem wiary tutejszego ludu. Metalową konstrukcję siedemnastometrowego krzyża wykonano w fabryce Góreckiego w Krakowie. Około 400 elementów konstrukcji dostarczono koleją do Zakopanego, gdzie w lipcu 1901 r. 250 osób, najpierw konnymi furmankami, a następnie na własnych barkach, wniosło wszystkie potrzebne materiały na szczyt. Po dwóch tygodniach pracy krzyż umocowano w skale.

19 sierpnia 1901 r. w obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, ówczesny kanclerz Kurii Biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.

Jan Paweł II odwołał się do krzyża na Giewoncie podczas pielgrzymki do Zakopanego w 1997 r. Krzyż jest symbolem Zakopanego. W 1997 r., w przeddzień wizyty Jana Pawła II, Rada Miasta zmieniła herb miasta - na wizerunek krzyża na Giewoncie, a niżej skrzyżowane klucze św. Piotra - symbol władzy papieskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prokuratura: zawieszenie tęczowej flagi na Giewoncie nie obraża uczuć religijnych
Komentarze (4)
JP
~Jarosław Piechota
5 grudnia 2020, 10:50
Prokuratura ma rację. Tęczowe zgorszenie nie rani uczuć religijnych gdyż nie dotyczy uczuć tylko jest bluźnierstwem i obrazą Boga. Uczucia religijne są niczym w porównywaniu do uderzenia w majestat i świętość Boga a tą sferą prokuratura się nie zajmuje.
KS
~Krzysztof Sosnowski
4 grudnia 2020, 18:06
Niech ten sam prokurator postawi pytanie innym religiom czy obrazą ich uczuć religijnych jest zawieszenie tęczowej flagi na symbolu półksiężyca lub gwieździe Dawida?
KN
Krzysiek Niepiekło
4 grudnia 2020, 17:11
No ale jak nie obraża, kiedy obraża. Taką flagę to mogą sobie powiesić w oknie swojego mieszkania, a nie na krzyżu. Jezus na krzyżu nie propagował tęczowej flagi. My krzyża na ich tęczowej fladze nie umieszczamy.
WG
W Gedymin
4 grudnia 2020, 19:27
Ksiądz, który pijany odprawiał mszę św i rzygał przy ołtarzu oczywiście nie obrażał uczuć religijnych.