Prymas: Dość sztucznych podziałów Polski
O zaniechanie sporów i zaprzestanie sztucznego dzielenia Polski w imię politycznych interesów apelował prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas czwartkowej uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. i procesji, która przeszła głównymi ulicami miasta.
W homilii wygłoszonej przy ostatnim, czwartym ołtarzu, którego tło stanowiła biało-czerwona flaga i słowa Bóg, Honor, Ojczyzna abp Kowalczyk przypomniał, że uroczystość Bożego Ciała i Krwi Pańskiej jest publicznym oddaniem hołdu i czci Chrystusowi Eucharystycznemu.
- Bóg przemierza nasze ulice nie tylko niesiony w złocistej monstrancji ale i w naszych sercach. My jesteśmy Christofori, czyli nosicielami Chrystusa, Jego życia i Jego miłości – dzięki temu, że spożywamy chleb Boży z ołtarza Pańskiego. Właśnie ten fakt nadaje dzisiejszej uroczystości szczególnego znaczenia i blasku” – mówił prymas.
Podkreślił również, że Eucharystia jako sakrament miłości buduje wspólnotę Kościoła, który jest Ciałem Chrystusa. Eucharystia będąc sakramentem miłości Boga do człowieka, jest jednocześnie sakramentem miłości człowieka do człowieka. Jest sakramentem, który buduje każdą wspólnotę: religijną, zawodową, rodzinną i narodową.
- Otwarcie się na Boga oznacza każdorazowe otwarcie się także na człowieka. Przyjęcie Boga oznacza przyjęcie i akceptację człowieka. Przebaczenie ze strony Boga zobowiązuje do przebaczenia bliźniemu. Jeżeli nie przebaczycie z serca, nie może przebaczyć wam także Ojciec niebieski. Jak bardzo tej postawy potrzeba dziś w naszej Ojczyźnie - stwierdził abp Kowalczyk.
Apelował również: - Chcemy być jedną Polską, jedną Ojczyzną, solidarną wspólnotą ludu Bożego i ludzi dobrej woli, wyrosłą z tych samych korzeni i wartości chrześcijańskich. Nie chcemy żadnych sztucznych podziałów na dwie Polski. Polska ma już dość tego dzielenia Polaków, niekiedy w imię doraźnych egoistycznych korzyści politycznych, czy też celowego skłócenia wspólnoty narodowej. Chcemy pokoju wewnętrznego, zjednoczenia sił w budowaniu dobra wspólnego całej Ojczyzny. Tego uczy nas dzisiejsza uroczystość. Tego uczył nas bł. Jan Paweł II - wołał kaznodzieja.
W swoim słowie abp Kowalczyk zwrócił także uwagę, że tegoroczna uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w szczególnym roku wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II, roku, który w archidiecezji gnieźnieńskiej obchodzony jest jako rok kard. Stefana Wyszyńskiego. Zdaniem abp. Kowalczyka właśnie Prymas Tysiąclecia byłby jedynym, który mógłby powiedzieć, co to znaczy być prawdziwym Polakiem i kto nim jest. On jednak takiego rozróżnienia nie stosował.
- Prawdziwymi Polakami jesteśmy my wszyscy, synowie tej ziemi. Bądźmy mądrzy i rozsądni. Nie dajmy się zwodzić i zmanipulować - prosił prymas. Na koniec udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej, którą koncelebrowali kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Po Eucharystii z bazyliki wyruszyła procesja, która podążyła do kolejnych ołtarzy usytuowanych przy Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich, na Rynku i przy kościele garnizonowym.
W procesji szły poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kościelnych, siostry zakonne, kapłani, dziewczynki sypiące kwiaty, przedstawiciele lokalnych władz i wierni z gnieźnieńskich parafii. O oprawę muzyczna zadbali: Chór Prymasowski oraz Samorządowa Orkiestra Dęta Powiatu i Miasta Gniezna. Na zakończenie uroczystości odśpiewano pieśń „Boże coś Polskę”.
Skomentuj artykuł