Prymas Polski apeluje o udział w modlitwie i pokucie za grzechy wykorzystywania seksualnego

(fot. episkopat.pl)
KAI / jp

Abp Wojciech Polak apeluje do osób świeckich, duchownych i konsekrowanych o udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, jakie w najbliższy piątek odbędą się w całej Polsce w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego.

Prymas będzie przewodniczyć modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej.

Metropolita gnieźnieński przypomina, że dzień modlitwy, pokuty i postu za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych to odpowiedź na apel papieża Franciszka i decyzję KEP podjętą podczas ubiegłorocznego 380. zebrania plenarnego w Płocku.

DEON.PL POLECA

Jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku wypada 8 marca i ma być przeżywany w duchu pokuty, przebłagania i modlitwy wynagradzającej za wyrządzone zło.

- W czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej w naszych parafiach chcemy modlić się, polecając Bogu przede wszystkim wszystkich skrzywdzonych, okazując im w ten sposób naszą bliskość i miłość. Będziemy też modlić się za sprawców tych okropnych przestępstw, prosząc Boga, aby dał im wrażliwość sumienia, by stanęli w prawdzie wobec Boga, Kościoła i drugiego człowieka, uznali swój grzech i podjęli pokutę i konieczne zadośćuczynienie. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do tej modlitwy, której tak bardzo dziś w Kościele potrzebujemy - mówi abp Polak w krótkim video opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl i w mediach społecznościowych.

>> Złożony świat ofiar. Dramat widziany od środka

Piątek

Abp Wojciech Polak apeluje do osób świeckich, duchownych i konsekrowanych o udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, jakie w najbliższy piątek odbędą się w całej Polsce w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego. Prymas będzie przewodniczyć modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.30. ↓↓↓ http://prymaspolski.pl/21465-2/

Opublikowany przez Archidiecezja Gnieźnieńska Poniedziałek, 4 marca 2019

W rozmowie z KAI metropolita gnieźnieński przypomina, że Kościół uznaje przestępstwa seksualne wobec nieletnich za ciężkie grzechy domagające się stanowczych reakcji, także o charakterze dyscyplinarnym, wobec osób, którym popełnienie takich czynów udowodniono. Podkreśla również, że Kościół podejmuje szereg działań prewencyjnych, by środowiska pracy z dziećmi i młodzieżą były bezpieczne.

- W archidiecezji gnieźnieńskiej, obok wyznaczonego delegata, działa specjalny zespół zajmujący się tym tematem. Niebawem wydana zostanie szczegółowa instrukcja, która trafi do wszystkich osób duchownych i świeckich pracujących i zaangażowanych w środowiskach duszpastersko-wychowawczych. Dokument ten pomyślany jest jako swego rodzaju przewodnik i praktyczna pomoc w rozwijaniu działalności profilaktycznej. Podobne działania podejmowane są także w innych diecezjach - mówi abp Polak.

>> Ilu księży w Polsce jest aresztowanych za pedofilię?

Piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Prymasa Polski rozpocznie się w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.30. W duchu modlitwy za ofiary wykorzystania seksualnego i przebłagania za straszliwy grzech pedofilii nabożeństwa Drogi Krzyżowej sprawowane będą tego dnia we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski apeluje o udział w modlitwie i pokucie za grzechy wykorzystywania seksualnego
Komentarze (4)
Maciej Niećko
5 marca 2019, 21:04
ja pomodlę się za Abp Wojciecha Polaka, aby stanął w prawdzie
PW
Paweł Wittek
5 marca 2019, 20:20
czy nabożeństwo będzie prowadzić arcybiskup petz?
5 marca 2019, 16:30
najpierw wyznanie wszystkich grzechów, ukaranie winnych, zadośćuczynienie... potem czas na pokute. na razie słyszę tylko że właściwie to KK w Polsce jest ok i nikt nie ma sobie nic do zarzucenia. Coś tam gdzieś było, ale to już załatwione i nie ważne, i oczywiście przepraszamy itd, a teraz się pomódlmy... 
Ewa Zawadzka
5 marca 2019, 11:26
A kiedy Kościół się rozliczy z pedofilii i jej tuszowania? Najpierw należy usunąć duchownych dopuszczających się molestowania seksualnego oraz zdymisonować hierarchów chroniących sprawców. Żadnej grubej kreski (jakby to chcieli hierarchowie) nie będzie.