Prymas Polski: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest nie tylko świętem nieba, ale również świętem ziemi

Prymas Polski: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest nie tylko świętem nieba, ale również świętem ziemi
fot. PAP/Paweł Jaskółka
KAI / ml

„Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest nie tylko świętem nieba, ale również świętem ziemi. Wciąż nam przypomina o naszym przeznaczeniu, którym nie są jakieś tajemnicze i magiczne zaświaty, ale sam Bóg” – mówił 15 sierpnia w Gnieźnie abp Wojciech Polak.

Zapowiedź tego przeznaczenia – podkreślił w homilii Prymas – nosimy w sobie od chwili chrztu świętego, a nasza droga przez ziemię ma być „dojrzewaniem do spotkania z Bogiem, dojrzewaniem do nieba”.

„Odczytana nam przed chwilą Ewangelia o nawiedzeniu św. Elżbiety ukazuje nam sposób, w jaki Maryja dojrzewała do nieba” – tłumaczył metropolita gnieźnieński.

„Po zwiastowaniu wybrała się i poszła z pośpiechem w góry, aby służyć i nieść pomoc brzemiennej kobiecie. Ona nas dziś wzywa i uczy takiej właśnie postawy. Pośród naszych trosk i wyzwań, pośród zadań i naszych codziennych obowiązków, iść przez ziemię zawsze stawiając Boga jaką pierwszą wartość w życiu. Iść, by służyć człowiekowi, by wychodzić z konkretną pomocą, by widzieć potrzeby drugich, by tak jak Ona, być z nadzieją wciąż w drodze” – podkreślił abp Polak.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest świętem patronalnym katedry gnieźnieńskiej, która obok imienia św. Wojciecha takie właśnie wezwanie nosi. W tym roku odpust połączono z obchodami rocznicowymi 90-lecia nadania świątyni godności bazyliki mniejszej, co miało miejsce 20 czerwca 1931 roku. Tytuł nadał papież Pius XI (Achille Ratti), wcześniej pierwszy nuncjusz apostolski w odrodzonej po zaborach Polsce. To właśnie on, w bulli nadającej katedrze w Gnieźnie tytuł bazyliki mniejszej, nazwał ją „matką i głową wszystkich kościołów w Polsce”.

„W dziewięćdziesięciolecie tego wydarzenia jeszcze raz dziękujemy Panu Bogu za to wyniesienie” – mówił w homilii Prymas.

„Myślimy o tym wszystkim, co w ciągu tych minionych lat właśnie tutaj, w bazylice prymasowskiej, miało miejsce. Ten prastary tum był przecież świadkiem różnych wydarzeń. Kryjąc w sobie doczesne szczątki świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, przyciągał na modlitwę i wszystkim otwierał swe prastare podwoje. Okrutnie doświadczył też wojennej pożogi” – wskazał abp Polak przypominając dalej trud odbudowy i regotyzacji katedry, w którym kard. Stefan Wyszyński widział symbol pracy duchowej.

„Mówił, że trzeba pracować w sercu i odnawiać serce. Trzeba pracować myślą i odnawiać myśl. A jak wzmacnia się te prastare filary, tak trzeba wzmacniać wolę zastrzykami łaski Bożej. Do takiej duchowej pracy zobowiązuje nas wciąż to święte i tak piękne dziś miejsce” – wskazał na koniec Prymas Polski.

Z okazji rocznicy po bokach konfesji św. Wojciecha ustawiono po raz pierwszy znaki nadania katedrze gnieźnieńskiej tytułu bazyliki mniejszej - tintinnabulum i umbraculum, nigdy wcześniej dla świątyni niewykonane. Pierwszy to dzwoneczek na drzewcu, który jest wyrazem jej szczególnej więzi z papieżem. Drugi to żółto-czerwony parasol liturgiczny używany wyłącznie w czasie procesji z udziałem papieża. Jego posiadanie jest przywilejem bazylik mniejszych.

Symbole mają 3,5 m wysokości, tak by były widoczne z nawy głównej i w swojej kompozycji zawierają wiele elementów nawiązujących do architektury katedry. Jest wśród nich m.in. figura Matki Bożej z wieńca kaplic, do której w 1945 roku strzelali sowieci oraz motyw akantu odkryty na filarach podczas niedawnych prac renowacyjnych i konserwatorskich.

Mszę św. koncelebrowali m.in.: abp senior Henryk Muszyński oraz proboszcz i kustosz katedry ks. infułat Jan Kasprowicz. Na koniec Eucharystii Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiedział, że od 1 września w katedrze gnieźnieńskiej trwać będzie stała adoracja Najświętszego Sakramentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest nie tylko świętem nieba, ale również świętem ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.