"Przebaczenie to siła, która przywraca do życia"

(fot. w26 / Wojtas2610 / CC BY-SA 3.0)
Informacja prasowa / pk

Od Mszy świętej, której w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu przewodniczył abp Józef Kupny, rozpoczęły się uroczystości związane z miesiącem pamięci Golgoty Wschodu. Po Eucharystii uczestnicy przeszli ulicami stolicy Dolnego Śląska pod pomnik Zesłańcom Sybiru, gdzie po modlitwie ekumenicznej odbył się Apel Poległych.

Metropolita wrocławski zauważył, iż czytana dziś w Kościele Ewangelia o rozmnożeniu chleba została przywołana przez papieża Franciszka w bulli ogłaszającej Rok Miłosierdzia. - Ojciec Święty zauważył, że Pan Jezus, widząc rzesze ludzi zmęczonych, strudzonych, zdezorientowanych i bez przewodnika, odczuł w głębi serca silne dla nich współczucie - mówił abp Kupny. - Mocą tej właśnie miłości współczującej, kilkoma chlebami i rybami karmił lud. U Boga bowiem zawsze dobroć zwycięża nad chęcią kary i zniszczenia, a Jahwe jest pełen radości przede wszystkim wtedy, gdy przebacza. W tych słowach znajdujemy istotę Ewangelii oraz naszej wiary - dodał hierarcha.

Podkreślił przy tym, że słowa Piotra naszych czasów wskazują jednoznacznie, iż miłosierdzie nie może być tylko przymiotem Boga, ale także tych, którzy są Bożymi dziećmi. - To my jesteśmy wezwani do tego, by żyć miłosierdziem. Ono będzie wyrażało się przede wszystkim gotowością do przebaczenia tym, od których doznaliśmy różnorakich cierpień i krzywd - zaznaczył ksiądz arcybiskup, dopowiadając, że nieraz to przebaczenie jest trudne, ale nie niemożliwe. - Przebaczenie to siła, która przywraca do nowego życia i dodaje odwagi, aby patrzyć w przyszłość z nadzieją - zauważył abp Kupny.

DEON.PL POLECA

W dalszej części homilii metropolita odwołał się do homilii papieża Franciszka, wygłoszonej w czasie Mszy św. w 100. rocznicę rzezi dokonanej na Ormianach w Turcji. - W obliczu tragicznych wydarzeń w historii ludzkości stajemy niekiedy jakby powaleni i pytamy "Dlaczego?" - mówił cytując ojca świętego abp Kupny, tłumacząc, że ludzka niegodziwość może otworzyć w świecie jakby przepaści, wielką pustkę: brak miłości, brak dobra i pustkę życia. - Tylko Bóg może wypełnić te puste przestrzenie, jakie zło otwiera w naszych sercach. To Jezus, który stał się człowiekiem i umarł na krzyżu wypełnia otchłań grzechu otchłanią swego miłosierdzia - mówił arcybiskup, dodając: - Także dziś, wobec tragicznych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny możemy pytać: "dlaczego?". Szczególnie wy, którzy przeżyliście wywózkę na Syberię i doświadczyliście warunków życia na nieludzkiej ziemi. Wy, którzy nie macie możliwości zapalenia znicza i pomodlenia się nad grobem swoich krewnych macie prawo zapytać: "Dlaczego?". Stawiając jednak to pytanie, spróbujcie otworzyć się na Boga, który potrafi wypełnić puste przestrzenie, spowodowane w waszym życiu przez zło.

Na zakończenie metropolita wrocławski wskazał na postawę Syna Bożego, który umarł za ludzi gdy byli jeszcze grzesznikami, a więc nie za dobrych, idealnych i kochających Boga, ale za tych, którzy żyli w grzechu. - Jezus nie czekał, aż świat się nawróci, aż przeprosi Boga. Wyszedł pierwszy z inicjatywą miłości - mówił abp Kupny, apelując do uczestników uroczystości: - Niech dzisiejszy marsz będzie waszą inicjatywą miłości wobec świata, który wyrządził wam tak wiele krzywdy. Niech będzie głośnym świadectwem tego, jak straszny może być człowiek, kiedy odejdzie od Dekalogu i kiedy odrzuci Boga oraz Jego miłość. Niech w końcu stanie się lekcją dla młodego pokolenia, że warto pamiętać, ale także warto wyciągać rękę do zgody i zawsze dążyć do pojednania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przebaczenie to siła, która przywraca do życia"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.