"Przedstawiam fakty". Rzeczniczka Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia zabrała głos ws. zdjęcia św. Faustyny

Helena Kowalska, przyszła święta siostra Faustyna Kowalska (z lewej) ze swoimi siostrami. Fot. faustyna.pl
Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia / pk

Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia zabrało głos w sprawie dyskusji wokół zdjęcia siostry Faustyny Kowalskiej. "Dziwię się (...), że ks. Krzysztof Pożarski nie sięgając do źródeł, na podstawie koloru włosów na zdjęciu czarno białym wysunął tak poważny wniosek i go opublikował jako »sensacyjne odkrycie«" - napisała siostra Gaudia Skass ISMM.

Jest to reakcja na wpis, jaki w mediach społecznościowych zamieścił duchowny na temat zdjęcia, na którym znajduje się Helena Kowalska, przed wstąpieniem do zakonu. Według duchownego na zdjęciu wykonanym w Łodzi w 1923 lub 1924 roku, przyszła święta stoi w środku między swymi siostrami, a nie jako pierwsza z lewej, jak to powszechnie do tej pory przyjmowano.

W tekście przesłanym i opublikowanym przez KAI ks. Pożarski napisał, że znalazł w internecie reprodukcję jej dowodu osobistego, wydanego 2 marca 1931 (ona sama urodziła się 25 sierpnia 1905). W opisie cech zewnętrznych Heleny Kowalskiej podano, że ma włosy blond, co zaskoczyło kapłana, gdy - jak zaznaczył - "nigdy o tym wcześniej nie słyszałem". Jednocześnie przyznał, że w internecie można też znaleźć jej obraz z namalowanymi włosami blond i z długim plecionym warkoczem.

DEON.PL POLECA

"Ktoś pomylił siostry i niewłaściwy wizerunek s. Faustyny (jako pierwszej z lewej strony) rozszedł się po całym świecie. Nie zauważył tego nikt ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Aż wierzyć się w to nie chce, ale na stronie internetowej tegoż zgromadzenia www.faustyna.pl jest pomylona fotografia" - napisał kapłan.

Do sprawy odniosła się rzeczniczka Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Publikujemy treść jej oświadczenia:

Oświadczenie w sprawie zdjęcia św. Faustyny

Na Facebooku, potem w KAI i innych portalach internetowych pojawiła się informacja o "sensacyjnym odkryciu" ks. Krzysztofa Pożarskiego w sprawie rzekomo fałszywego zdjęcia św. Siostry Faustyny w stroju świeckim. Dementując to "odkrycie", przedstawiam fakty związane z jego publikacją.

Jedyne zdjęcie św. Siostry Faustyny przed wstąpieniem do klasztoru, wykonane w Łodzi w roku 1923 lub 1924, Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ofiarowała Natalia Grzelak, rodzona siostry św. Faustyny w klasztorze w Białej koło Płocka, gdzie spędziła ostatnie lata swego życia. To ona wskazała, którą z trzech osób na zdjęciu jest jej starsza siostra Helena. Dla pewności, że osoba wskazana na zdjęciu jest rzeczywiście św. Siostrą Faustyną, przed publikacją fotografii w książce Ewy Czaczkowskiej pt. "Siostra Faustyna. Biografia Świętej", poddano je badaniom w Polskim Towarzystwie Kryminalistycznym. Ekspertyzę przeprowadził profesor Bronisław Młodziejowski, antropolog sądowy, na podstawie dostarczonych mu 6 innych zdjęć Apostołki Bożego Miłosierdzia, wskazując z dużym prawdopodobieństwem tożsamość wskazanej osoby na zdjęciu po świecku i kornecie zakonnym. Opis tych badań zamieszcza Ewa Czaczkowska w biografii św. Faustyny.

Zdjęcie, o którym mowa, jest czarno białe, więc trudno stwierdzić, jaki kolor włosów ma sfotografowana osoba. W dowodzie osobistym św. Siostry Faustyny co prawda zaznaczono, że była blondyną, ale siostry, które ją znały w swoich wspomnieniach pisały, że miała włosy blond wpadające w kolor rudy. Dziwię się zatem, że ks. Krzysztof Pożarski nie sięgając do źródeł, na podstawie koloru włosów na zdjęciu czarno białym wysunął tak poważny wniosek i go opublikował jako "sensacyjne odkrycie". Zresztą po merytorycznych komentarzach usunął swój wpis z Facebooka.

s. M. Gaudia Skass ISMM
rzecznik Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
Kraków-Łagiewniki, 28 maja 2023

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przedstawiam fakty". Rzeczniczka Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia zabrała głos ws. zdjęcia św. Faustyny
Komentarze (5)
E3
edoro 333
30 maja 2023, 21:49
Siostro Gaudio! Jesteście siostry w błędzie - to nie jest zdjęcie z lat 20-ych. Nie ma co się obrażać. Lepiej skorygować tę ewidentną pomyłkę
E3
edoro 333
30 maja 2023, 15:52
No to co to była za ekspertyza? Przecież od razu widać, że ta pierwsza z lewej to NA PEWNO nie Faustyna. Najbardziej podobna ta w środku. Ale, jak widziałam, niektóre osoby zgłaszały tu wątpliwości, czy to zdjęcie w ogóle pochodzi z lat 20-ych. Starszej pani pewnie się zdjęcia pomyliły.
AS
~Agnes S.
30 maja 2023, 12:01
Do tej pory nie publikowano całego zdjęcia. Czy ekspert, który wydał opinię brał pod uwagę tło fotografii oraz typowe dla okresu lat 20 - tych realia (tło zdjęcia, moda)? Napisy na transparentach, obok postaci z prawej - flaga, może to pochód 1 majowy po wojnie? Fryzury tych kobiet typowe dla lat 40-tych i 50-tych, nie 20 -tych (!), a środkowa postać ma na sobie elegancki żakiet i naszyjnik. Czy którąś z siostr św. Faustyny w latach 20- tych byłoby stać na naszyjnik biorąc pod uwagę znane realia rodziny świętej? Zdjęcie raczej nie pochodzi z lat 20- tych.
ŚT
~Średnia Teresa
29 maja 2023, 23:05
I to jest konkret - dziękuję:))))
MN
~Magda Nowak
29 maja 2023, 22:53
Chciałbym mieć w życiu taki problem, którego celem jest ustalenie, czy Helenka Kowalska jest z tej czy innej strony zdjęcia. Jeśli portale internetowe katolickiego podają taką informację jako wiadomość dnia, to jedyny komentarz to brak komentarza.