Przedstawiono program obchodów 500-lecia Reformacji

(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Ogłoszono oficjalny kalendarz obchodów 500. rocznicy Reformacji luterańskiej przez Kościół Ewangelicki Niemiec (EKD).

Za jej symboliczny początek przyjmuje się dzień 31 października 1517 r., gdy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których m.in. odrzucał katolicką naukę o odpustach.
Wielkie uroczystości odbędą się 31 października br. w Berlinie. 20 maja przyszłego roku zostanie otwarta w Wittenberdze światowa wystawa o Reformacji, która ma ukazać owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim. 
Następnie, od 24 do 28 maja, równocześnie w Berlinie, Wittenberdze i 8 innych miastach odbędzie się urządzany w Niemczech co dwa lata ewangelicki Kirchentag.
EKD przygotowywał się do tej rocznicy przez refleksję rozpoczętą już w 2008 r. Utworzył on w Niemczech i Europie sieć 69 miast Reformacji, będących ważnymi miejscami dla historii i dnia dzisiejszego protestantyzmu. Obchody zakończą się 31 października 2017 r. serią uroczystości publicznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przedstawiono program obchodów 500-lecia Reformacji
Komentarze (3)
QQ
q q
23 maja 2016, 00:12
"chciałbym usłyszeć intelekt tego kto to napisał" @mario4pl proszę bardzo. Jak to mawiają - do wyboru i koloru: [url]https://www.youtube.com/results?search_query=ks.+prof.+tadeusz+guz&page[/url] Tadeusz Guz (ur. 7 lutego 1959 w Zwierzyńcu) – polski katolicki prezbiter, filozof, teolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Główne kierunki działalności to: filozofia prawa; prawo naturalne; metafizyka; antropologia; etyka; filozofia Boga; filozofia gospodarki; historia filozofii; filozofia religii, filozofia postmodernistyczna, filozofia lewicy. [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Guz[/url] 1989 – 1994 Studia filozofii i socjologii na Gustav-Siewerth-Akademie w RFN – Magister filozofii i socjologii 1996 Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie za pracę pt.: Zum Gottesbegriff Georg Wilhelm Friedrich Hegels im Rückblick auf das Gottesverstaendnis Martin Luthers. Eine metaphysische Untersuchung 1996 – 2001 Asystent naukowy na Gustav-Siewerth-Akademie w RFN 2001 Habilitacja z filozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie: Der Zerfall der Metaphysik: Von Hegel zu Adorno [url]http://www.tadeuszguz.pl/curriculum-vitae.html[/url]
MP
Mariusz Placek
22 maja 2016, 22:15
co za podjście do protestantów braci odłączonych, wierzących w Chrystusa tak jak my. niesamowite czyli nic tam dobrego tam nie ma ? skoro defromacja intelektu. chciałbym usłyszeć intelekt tego kto to napisał . 
QQ
q q
22 maja 2016, 20:43
Teologia protestancka "diabeł jest bogiem" - ks. prof. Tadeusz Guz [url]https://www.youtube.com/watch?v=GEtUU0dOtmI[/url] Protestancka deformacja intelektu - ks. prof. Tadeusz Guz [url]https://www.youtube.com/watch?v=GatXdL4XUhI[/url]