Przedwyborcze konsultacje na Słowacji

Radio Watykańskie

Słowaccy biskupi zakończyli serię spotkań z przedstawicielami ośmiu partii politycznych, przygotowujących się do nowych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 6 czerwca 2010 r.

Jak poinformował rzecznik episkopatu ks. Jozef Kováčik, to strona kościelna była pomysłodawcą spotkań, a w imieniu biskupów rozmowy prowadzili: przewodniczący episkopatu abp Stanislav Zvolenský, jego zastępca bp Viliam Judák i jeden z sekretarzy, ks. Anton Ziolkovský.

Przedstawicielom partii politycznych przedstawiono agendę spraw, które z punktu widzenia Kościoła katolickiego na Słowacji powinny być przedmiotem zainteresowania nowego parlamentu. Chodzi o dokończenie prac nad dwoma nie podpisanymi dotąd umowami cząstkowymi w ramach konkordatu ze Stolicą Świętą, „umowę o tzw. klauzuli sumienia i o finansowaniu Kościoła przez państwo”, równouprawnienie państwowego i kościelnego szkolnictwa, sprawiedliwe rozdzielanie finansów w sektorze pomocy socjalnej niezależnie od podmiotu prowadzącego placówki oraz – tradycyjnie już – szacunek dla życia i rodziny w klasycznym modelu. To lista najpilniejszych zdaniem episkopatu problemów nie tylko do dyskusji, ale wymagających legislatywy.

Przypomnijmy z historii najnowszych relacji Kościół – państwo na Słowacji, że na początku obecnej, kończącej się 4-letniej kadencji rządu premiera Roberta Fica obie strony przyjęły niepisany konsensus nieotwierania trudnych tematów. Kościół nie nalegał na przykład, by dokończyć proces przyjęcia cząstkowych umów konkordatowych, a z kolei koalicja parlamentarno-rządowa blokowała dyskusję o związkach osób tej samej płci.

DEON.PL POLECA


Rzecznik episkopatu ks. Kováčik, nawiązując do komentarzy medialnych, siłą rzeczy różnie oceniających inicjatywę biskupów w czasie kampanii wyborczej, odpowiedział, że Kościół ma prawo i obowiązek „lobbować” w sprawach moralnych w każdym czasie, a tym bardziej w okresie przed wyborami, które są czasem wyboru zasad albo ich odrzucenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przedwyborcze konsultacje na Słowacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.