Przesłanie Światowej Rady Kościołów

Radio Watykańskie / drr

Dołącz do pielgrzymki sprawiedliwości i pokoju" - to temat przesłania, które wystosowano dziś na zakończenie Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów. Odbywało się ono w Pusan w Korei Południowej.

Uczestniczyło w nim ponad 3 tys. osób, delegatów 345 Kościołów członkowskich. Była też liczna delegacja Kościoła katolickiego, który nie jest członkiem Rady.

W przesłaniu końcowym ani słowem nie wspomina się o przezwyciężaniu podziałów między chrześcijanami czy dążeniu do zjednoczenia Kościoła. Dokument w całości poświęcony jest potrzebie zaangażowania chrześcijan w zaprowadzanie sprawiedliwości i pokoju. "Jakże niezbędna jest sprawiedliwość dla pokoju, pojednanie dla uzdrowienia, przemiana serca dla przemiany świata w jedną całość" - piszą ekumeniczni delegaci.

Światowa Rada Kościołów przypomina też o ekologicznych obowiązkach chrześcijan. "Bóg nasz Stwórca jest źródłem wszelkiego życia. Szukając łaski Boga jesteśmy wezwani, by w naszej różnorodności być sługami Bożego Stworzenia. Jest to wizja nowego nieba i nowej ziemi, gdzie Chrystus będzie «wszystkim we wszystkich»".

Światowa Rada Kościołów powstała na I zgromadzeniu ogólnym w Amsterdamie w sierpnia 1948 w celu, jak to wówczas i dzisiaj się zaznacza, wspierania jedności chrześcijan w wierze, dawania świadectwa i służby na rzecz świata sprawiedliwego i pokojowego. Na koniec 2012 do Rady należało 345 Kościołów anglikańskich, protestanckich, prawosławnych, niechalcedońskich i starokatolickich, liczących ponad 500 mln członków, z przeszło 110 państw.

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1964 r. blisko z nią współpracuje, głównie w ramach Komisji "Wiara i Ustrój", której jest pełnoprawnym członkiem. W obecnym zgromadzeniu uczestniczy 25-osobowa delegacja katolicka.

Najwyższym organem ŚRK jest właśnie zgromadzenie ogólne, zbierające się średnio co 7 lat - poprzednie odbyło się w lutym 2006 w Porto Alegre w Brazylii. Na co dzień pracami organizacji kieruje sekretarz generalny, którym od 1 stycznia 2010 jest pastor luterański z Norwegii Olav Fykse Tveit. Siedziba organizacji mieści się w Genewie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przesłanie Światowej Rady Kościołów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.