Przestroga przed "telewizyjnymi kapłanami"
"Idź za Jezusem w miejsca, do których się udawał" - zachęcał dziś nowych kapłanów bp Kazimierz Ryczan. W bazylice katedralnej w Kielcach przewodniczył on uroczystości święceń kapłańskich dziesięciu diakonów tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. W homilii przestrzegał: "Zważcie, jak zrodzili się Obirki, Bartosie, Jonasze, telewizyjni kapłani bez kapłańskich oznak? Wypadła im z ręki Ewangelia" - zauważał.
W homilii bp Ryczan podkreślał, że nie jakiekolwiek niedostatki stanowią tragedię kapłana, tylko "ręce, które zgubiły Ewangelię". Wtedy, zdaniem biskupa, "głowa kapłana staje się pusta", podobnie jego serce, "którym mogą pogardzać młodsi i starsi, a wówczas przestaje się być przewodnikiem po drogach Kościoła".
"Zważcie, jak zrodzili się Obirki, Bartosie, Jonasze, telewizyjni kapłani bez kapłańskich oznak? Wypadła im z ręki Ewangelia" - zauważał.
Bp Ryczan przestrzegał diakonów przed przed traktowaniem Jezusa i Jego nauki jako sprawy prywatnej. Księży, którzy poszli tą drogą, "nie stać jest na pokorę. Nie potrafią milczeć. Walczą w szeregach wrogów Kościoła. Zamieniają kamień w chleb" - stwierdzał hierarcha.
Biskup kielecki wskazywał także na wzory "wspaniałych księży proboszczów, ojców Kościoła, profesorów i wikariuszy". Apelował o odwagę w miłości do Ojczyzny i głoszenia Jezusowej prawdy. "Niech nikt nie zamknie ci ust, gdy trzeba mówić o miłości ojczyzny, gdy trzeba ujawnić prawdę w miłości. Gdy głosił będziesz Jezusową prawdę, nie bój się nawet więzienia" - mówił do diakonów.
Diakoni, którzy przyjęli święcenia kapłańskie pochodzą głównie z mniejszych miast, m.in. Pińczowa, Kazimierzy Wielkiej, Koniecpola oraz wiosek. Jeden z przyszłych księży pochodzi z parafii katedralnej w Kielcach, a jeden z diecezji tarnowskiej.
"To dobry czas na święcenia - wigilia zesłania Ducha Świętego, trzeba się modlić za święconych i za nowe powołania" - mówi KAI opiekun roku, ks. dr Stefan Radziszewski. Nie chce oceniać nowo wyświęconych księży. "To dziesięć bardzo różnych osób, o odmiennych charakterach. Ufam, że będą dobrymi kapłanami" - mówi.
W 2012 roku wyświęcono 13 neoprezbiterów.
W kieleckim seminarium duchownym studiuje obecnie ponad 70 studentów, w tym 14 na pierwszym roku. Studia trwają 6 lat.
Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach.
Skomentuj artykuł