Przewodniczący episkopatu Francji: jesteśmy w stanie wojny

(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)
KAI / jb

Nie waham się powiedzieć, że jesteśmy w stanie wojny z ideologią islamizmu – powiedział przewodniczący episkopatu Francji, komentując w dzienniku „La Croix” niesłabnące zagrożenie islamskim terroryzmem w tym kraju, którego ofiarą padli w ostatnich dniach również chrześcijanie.

Abp Éric de Moulins-Beaufort podkreślił, że w tej wojnie z islamizmem ważną rolę mają też do odegrania sami wyznawcy islamu i trzeba, aby jeszcze więcej muzułmanów zajęło w tej sprawie jasne stanowisko.

Arcybiskup Reims zauważył, że Francuzi bardzo dobrze zareagowali na tę tragedię. Okazali swą jedność, stanowczość i godność. Po kolejnych zamachach widać też pewną ewolucję w postrzeganiu tego problemu. Coraz jaśniej wskazuje się na przyczynę tego zła, mówiąc otwarcie, że jest nim islamizm jako patologia islamu.

Przewodniczący episkopatu Francji przyznaje, że w tej wojnie trzeba podjąć niezbędne środki bezpieczeństwa, pamiętając jednak, że jest to batalia przede wszystkim duchowa i dlatego, trzeba uważać, byśmy nie dali się wciągnąć w broń przeciwnika: „to nie poprzez przeciwstawienie jednej przemocy inną przemoc odniesiemy realne zwycięstwo. Nasza wiara jako chrześcijan polega na tym, że przemoc można zwyciężyć mocą miłości i przebaczenia, co nie wyklucza środków policyjnych i obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ze strony państwa”.

DEON.PL POLECA

Abp de Moulins-Beaufort zauważył, że we Francji chrześcijanie i muzułmanie żyją nie tyle razem, co obok siebie. Trzeba tymczasem nauczyć się wzajemnego szacunku. Przyznał, że wychodzenie w stronę drugiego jest związane z pewnym ryzykiem. „My jednak wierzymy, że nienawiść i opresje nie przeważą. Środki policyjne są absolutnie niezbędne, ale one same nie wystarczą” – dodaje przewodniczący episkopatu Francji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący episkopatu Francji: jesteśmy w stanie wojny
Komentarze (1)
KR
~Kazimierz Robertowski
2 listopada 2020, 21:33
Gdybyście wy, biskupi francuscy, przenieśli się na tydzień do Polski i musieli kierować Kościołem w Polsce - to byście poznali dopiero, co to znaczy być w stanie wojny i co to znaczy cierpieć za Kościół.