Przewodniczący Episkopatu Polski zapewnia o solidarności z Kościołem katolickim w Nikaragui

Przewodniczący Episkopatu Polski zapewnia o solidarności z Kościołem katolickim w Nikaragui
(fot. PAP/EPA/Jorge Torres)
KAI / episkopat.pl / jp

W liście wysłanym 30 sierpnia abp Stanisław Gądecki zapewnił wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w tym kraju o solidarności i modlitwie.

Jak św. Jan Paweł II modlił się w intencji Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!", tak i my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui - napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, do kard. Leopoldo José Brenesa Solórzano, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Nikaragui.

>> Nikaragua: napad na polskiego nuncjusza oraz lokalnych hierarchów nie przeszkodzi Kościołowi

W liście wysłanym 30 sierpnia zapewnił wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w tym kraju o solidarności i modlitwie.

W swym liście metropolita poznański przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który powiedział podczas swej wizyty w Nikaragui 4 marca 1983 r.: "Przybywam tu jako orędownik pokoju, przybywam, aby podtrzymać nadzieję, przybywam jako sługa wiary, by wiernych umocnić w wierności Chrystusowi i jego Kościołowi; po to, by pokrzepić was słowem miłości, która napełnia dusze uczuciami braterstwa i pojednania".

>> Ludzie nie wierzą, co stało się z tym obrazem Jezusa Miłosiernego. "To zwiastun tragedii"

Przewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, że Polacy dobrze rozumieją trudności, jakich doświadczają katolicy w Nikaragui, gdyż sami przez ponad 50 lat musieli się zmagać z systemem komunistycznym.

"Jednak pośród trudności, z siły duchowej naszego narodu zrodziła się nadzieja - Solidarność, która była zwiastunem wolności" - napisał.

Na zakończenie listu abp Gądecki zacytował słowa św. Jan Paweł II w 1979 r. w Warszawie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!". "I my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui" - dodał Przewodniczący Episkopatu Polski.

Publikujemy pełną treść listu:

Eminencjo,

od pewnego czasu jesteśmy świadkami pogłębiającego się konfliktu w Nikaragui. W tej trudnej sytuacji zapewniamy wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Waszym kraju o naszej solidarności i modlitwie.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć - aktualne również obecnie - słowa naszego rodaka św. Jana Pawła II, który podczas swej wizyty w Nikaragui 4 marca 1983 r. powiedział: "Przywiodła mnie do Nikaragui misja o charakterze religijnym: przybywam tu jako orędownik pokoju, przybywam, aby podtrzymać nadzieję, przybywam jako sługa wiary, by wiernych umocnić w wierności Chrystusowi i jego Kościołowi; po to, by pokrzepić was słowem miłości, która napełnia dusze uczuciami braterstwa i pojednania".

Polacy dobrze rozumieją trudności jakich doświadczają katolicy w Nikaragui, gdyż sami przed pond 50 lat musieli się zmagać z systemem komunistycznym. Jednak pośród trudności, z siły duchowej naszego narodu zrodziła się nadzieja - Solidarność, która była zwiastunem wolności.

Jak św. Jan Paweł II modlił się w intencji Polski: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!", tak i my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui.

W Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu Polski zapewnia o solidarności z Kościołem katolickim w Nikaragui
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.