Przewodniczący KEP: proszę o uwzględnienie ograniczenia do 5 uczestników zgromadzeń religijnych

(foto episkopat.pl)
KAI / df

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Publikujemy treść Komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń:

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

DEON.PL POLECA

Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 24 marca 2020 roku

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP: proszę o uwzględnienie ograniczenia do 5 uczestników zgromadzeń religijnych
Komentarze (23)
TT
~Tomasz Tymek
1 kwietnia 2020, 10:04
No oczywiście Gądecki jak zwykle zechcą do uczynków miłosierdzia bardzo dobrze . A sam co robi ???? Siedzi w pałacu i wymyśla !!!! Rusz się człowieku zdejmij purpury idz do ludzi pokaż jakie jest twoje powołanie !!! Chyba że jesteś księdzem dla pieniędzy tylko ???? Odpowiedz oficjalnie ile razy byłeś u chorego bezinteresownie pomogłeś stać cię na ten gest by się wypowiedzieć medialnie ????
BM
~Barbara Marzec
26 marca 2020, 17:27
Jak mawiał ksiądz Tischner, pobożność jest dobra, ale rozumu nie zastąpi.
29 marca 2020, 20:23
I odwrotnie.
JK
~Jan Kowalski
26 marca 2020, 13:15
5 osób na mszy to dalej o 5 osób za dużo. Polski Kościół nie sprostał wyzwaniu i dalej naraża wiernych na niepotrzebne zakażenia - nie wyciągnął żadnych wniosków z Włoch, a rząd jest zbyt związany w Kościołem by podjąć decyzje podobne do tych we Włoszech czy Niemiec i zakazać obrzędów religijnych na czas pandemii.
27 marca 2020, 11:36
Roztropność to jedno, histeria to drugie.
MP
~Marcin Piotrowicz
26 marca 2020, 08:30
Nie dawno mówił o zarazie LGBT taki był mądry taki medialny.... Teraz gdy rzeczywiście panuje zaraza zaszyl się w pięknym pałacu nie widać nie słychać!! Zgin przepadnij plemię żmijowe!!!!
JB
Jerry Bo
25 marca 2020, 23:09
Panie Jezu! Ty wiesz jak bardzo pragnę być z Tobą! Ty wiesz, jak pragnę łączyć się z Tobą w codziennej, sakramentalnej Komunii świętej! Ty jeden wiesz jak kocham Twoje Ciało i Krew, mój Chleb Życia wiecznego, jak są mi cenne! Jednakże… W tym czasie ofiarowuję Ci w akcie posłuszeństwa wobec lekarzy i Twoich zastępców, Biskupów i księży, wyłącznie moją łączność duchową z Tobą, składającym się w Najświętszej Ofierze. Tę łączność podeprę dostępnymi środkami przekazu i odtąd już nie będę krytykował ani tej decyzji, ani osób, które ją podjęły. Odtąd niech będzie to Twoja wola dla mnie, która wiem, że jest zawsze miłosierdziem samym, a której ja chcę być posłuszny aż do odwołania tą samą drogą. Tak mi dopomóż mój Boże! Jezu ufam Tobie! http://jezusimaryja.pl/koronawirus-w-moim-kosciele/
JJ
~Jan Jan
26 marca 2020, 19:41
Pan Jezus usiadł i zapłakał.
JB
Jerry Bo
25 marca 2020, 23:09
Kochani... mimo żalu... podporządkujmy się, bądźmy posłuszni. To do nas należy i niech to będzie naszą zasługą przed Panem. Eh… jeśli tego chce Bóg od nas? To… niech tak będzie, przyjmijmy to wszystko, jako Jego wolę, np. taką modlitwą: (cd)
MB
Marian Bryłka
25 marca 2020, 22:52
Komunię też przez telewizor będą rozdawać? A w autobusach może jednocześnie kilkadziesiąt osób jeździć. Biskupi boją się wody święconej. Kiedyś podczas strasznych epidemii uśmiercających 1/3 populacji księża inaczej wspierali lud.
WR
~Wow Ras
26 marca 2020, 15:52
"Kiedyś podczas strasznych epidemii uśmiercających 1/3 populacji księża inaczej wspierali lud." Kiedyś (nie)wiedza o "zarazie" była inna. Dziś wsparciem duchownych powinno być (i to się dzieje): - oczyszczenie naszych intencji związanych z uczestnictwem w obrzędach kościelnych - pokazanie, że Bóg mieszka we mnie i w inny, alternatywny sposób (nie tylko poprzez przyjęcie Eucharystii) mogę My cześć oddawać - a przede wszystkim, pokazanie w w czynieniu bezinteresownego dobra jest Boża chwała.
29 marca 2020, 20:27
Zachowując zasady bezpieczeństwa rzetelnie - lecz bez histerii!, powinniśmy dbać również o zapewnianie dostępu do życia liturgicznego i sakramentalnego. Na przykład, spowiadając z samochodu, z zachowaniem stosownych reguł bezpieczeństwa.
BM
~Barbara Marzec
25 marca 2020, 09:59
Lepiej późno niż wcale.
JZ
~Jurek Z
26 marca 2020, 12:11
Zgadza się.
AH
~Andrzej Honkisz
25 marca 2020, 05:32
Z dzienniczka Faustyny : Dziś lekarz zdecydował, że mam nie chodzić na Mszę świętą, tylko do Komunii świętej; gorąco pragnęłam być na Mszy świętej, jednak spowiednik zgodnie z lekarzem powiedział, aby być posłuszną. - Wolą Bożą jest, aby siostra była (260) zdrowa, i nie wolno siostrze się w niczym umartwiać, niech siostra będzie posłuszna, a Bóg siostrze to wynagrodzi. Czułam, że te słowa spowiednika, to są słowa Pana Jezusa, i chociaż mi żal było opuszczać Mszy świętej, gdyż mi Bóg udzielał łaski, że mogłam widzieć małe Dziecię Jezus, ale jednak posłuszeństwo przekładam ponad wszystko.
PW
Piotr Wnuk
24 marca 2020, 18:33
Brawo. Państwo Polskie i rzekomo katolickie PiS potraktowało Ofiarę naszego Pana Jezusa Chrystusa jako zgromadzenie, imprezę masową... A nasi biskupi, rzekomo katoliccy przyjeli to jako coś właściwego. Czy wy jeszcze macie wiarę? Nie, straciliście ją i robicie wszystko, żeby ludzie ją stracili. Hańba wam biskupi polscy. Mam gdzieś wasz zakaz.
BD
~Bartłomiej Domagała
25 marca 2020, 08:30
Pośród wielu koszmarnych, ta decyzja Episkopatu jest akurat jak najbardziej dobra. Panie Piotrze, proszę się uspokoić (i proszę go przestrzegać).
AH
Andrzej Hejnowicz
24 marca 2020, 18:30
Oto dowód na wielką wiarę naszych biskupów ! Kościół jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Polsce. W autobusie może być 20 osób, w tramwaju jeszcze więcej a w kościele tylko 5.
TT
~Tadeusz Tomczak
24 marca 2020, 23:48
W sklepie to samo. Dziś w biedronce popołudniu było ponad 50 osób, co trzecia miała rękawiczki a obiekt dużo mniejszy niż kościół
JK
~Jan Kowalski
26 marca 2020, 13:20
Zarówno tramwaj jak i sklep są miejscami gdzie musimy przebywać (np. droga do pracy i codzienne zakupy). Do tramwaju wchodzisz i wychodzisz, podobnie do sklepu - starasz się też unikać kontaktu z innymi. W Kościele przez dłuższy czas siedzisz w tej samej ławce w której mógł siedzieć zarażony i zostawić zarazki wirusa. Naprawdę tak trudno zrozumieć różnicę?
TK
~Teresa Kowalczyk
26 marca 2020, 14:02
Ach panie Janie a może tak jak potrzebujemy zwykłego chleba , tak jeszcze bardziej potrzebujemy chleba życia?
AS
Anna Surrey
26 marca 2020, 23:18
Pani Tereso, zapraszam do Włoch. Nie neguję potrzeby Eucharystii i zmagałam się z zakazem mszy świętych tu u nas w Italii , ale żyjąc w tym koszmarze może by Pani zrozumiała, że Panu Bogu milsze posłuszeństwo niż nabożeństwo, szczególnie w takich momentach trudnych wyborów. Argument z Biblii? Flp 2, 4- 9
RN
~Ryszard Nitychoruk
28 marca 2020, 06:41
Domyślam się, że przemawia Pan z pozycji człowieka niewierzącego. Tak jak niedawno pedofilia była tylko w kościele, tak teraz najbardziej rozprzestrzeniającym zarazę też jest kościół. Usprawiedliwia Pan pobyt w każdym innym miejscu, a tak naprawdę zarazić można się wszędzie nawet we własnym domu, bo skąd Pan wie czy któryś z domowników czegoś któregoś dnia nie przyniesie? Jeden będzie się chronił, a i tak się zarazi, inny nie będzie i się nie zarazi - To jak "loteria". Nie demonizujmy kościoła, bo zaraz ktoś powie, że zarazę najbardziej roznoszą ludzie wierzący, a od tego już tylko krok do... "Quo Vadis"....