Przewodniczący Konferencji Rektorów: przełożony nie ma monopolu na prawdę
"Zarówno przełożony jak i wychowanek seminarium musi szukać woli Bożej i przedkładać ją ponad własny interes" - to jest klucz do właściwego rozumienia posłuszeństwa i autorytetu - mówi w komentarzu dla KAI ks. dr Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.
Jak podkreśla ks. Wójtowicz, punktem wyjścia dla uczestników spotkania była próba zrozumienia, jakimi ludźmi są obecni kandydaci na księży. "Dziś żyjemy w epoce "selfizmu" i "lajków", gdzie podmiotowość, własne zdanie stają się wartością nadrzędną; w rodzinach autorytety są chwiejne, w wychowaniu dominują modele partnerskie. Ewangeliczna rezygnacja z siebie jest w tym kontekście czymś szczególnie trudnym" - tłumaczy. Jak dodaje, trzeba też zdać sobie sprawę, że autorytetu - szczególnie w takim świecie - nie posiada się ze względu na pełnioną funkcję. "Trzeba go wypracować własną postawą i osobowością. To też punkt wyjścia do rachunku sumienia dla rektorów" - zaznacza
W jaki sposób kształtować ducha posłuszeństwa przyszłych księży? Ks. Wójtowicz podkreśla, że trzeba uczyć się posłuszeństwa wiary, szukania woli Bożej, przedkładania jej ponad własne zdanie i własny interes a także ofiary, zaparcia się siebie. Zaznacza, że dotyczy to zarówno wychowanków jak i przełożonych. "Przełożony nie ma monopolu na prawdę. On też musi szukać woli Bożej na modlitwie. Choć ostatecznie decyzja pozostaje w rękach przełożonego, bardzo ważny jest dialog i nauka dialogu" - mówi.
Podczas spotkania nie zabrakło też dyskusji nt. wychowania do celibatu i prewencji nadużyć seksualnych wobec małoletnich ze strony księży. Jak podkreśla przewodniczący Konferencji Rektorów, są to tematy bardzo poważnie traktowane i omawiane regularnie. Są też przedmiotem bieżących prac w ramach polskiej adaptacji "Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis", czyli watykańskiego dokumentu zawierającego nowe zasady formacji seminaryjnej.
Skomentuj artykuł