Przymierze Rodzin świętowało 30-lecie istnienia
Stowarzyszenie Przymierze Rodzin świętowało 20 stycznia 30-lecie działalności. Z okazji jubileuszu w kaplicy szkoły, prowadzonej przez Przymierze w Warszawie, kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św., na uroczystościach obecna była inicjatorka Izabela Dzieduszycka oraz prezydentowa Anna Komorowska.
Kard. Nycz w homilii podkreślił, że współcześnie cały świat, także Europa, pochyla się nad rodziną, rozumiejąc jak jest ważna. Zaznaczył, że rodzina nie jest dziełem ludzkim, lecz jest zamysłem Stwórcy. Zaś znaczenie rodziny i małżeństwa Bóg ukazał poprzez narodzenie się Jego Syna w rodzinie Maryi i Józefa.
Metropolita warszawski przypomniał, że Przymierze Rodzin powstało w trudnym i niebezpiecznym okresie stanu wojennego. Wtedy narodziła się idea, by rodziny pomagały sobie wzajemnie. Izabela Dzieduszycka z grupą przyjaciół stworzyła Przymierze, które z czasem stało się Stowarzyszeniem.
- To dzieło pokazuje, że można pomagać rodzinom w konkretny sposób, traktując je podmiotowo - podkreślił. Zaznaczył, że Stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność edukacyjną - od przedszkoli po szkoły wyższe, są to szkoły "z marką", wysoko oceniane, rozpoznawalne, przygotowujące dzieci i młodzież do życia, umacniające w wierze, kształcące młodzież na ludzi mądrych, otwartych, gotowych do przemieniania świata.
Na koniec życzył, by szkoły Przymierza i inne katolickie szkoły prywatne otwarte były na współpracę i inspirowanie innych szkół.
Izabela Dzieduszycka w czasie uroczystości jubileuszowych wspominała początki Przymierza Rodzin. Powiedziała, że idea powstała podczas podobnej okazji - spotkania świątecznego u dominikanów. Po Mszy św., w czasie agapy, powstał pomysł, by powołać do życia wspólnotę rodzin, które będą się wspierać, pomagać sobie i stworzą dobre, bezpieczne środowisko dla dzieci. Przymierze Rodzin rozwijało się dzięki życzliwości proboszczów parafii, a zmiany polityczne 1989 roku pozwoliły na utworzenie Stowarzyszenia a potem na działalność oświatową. Dziś szkoły Przymierza Rodzin cieszą się dużym uznaniem, a zainteresowanie jest tak duże, że nie mogą przyjąć wszystkich chętnych. Dlatego zapadła decyzja o budowie nowej placówki w Wilanowie. Ma zostać otwarta 1 września 2014 roku.
Obecna na uroczystości Anna Komorowska, żona prezydenta RP, wyznała, że jej rodzina związana jest z Przymierzem Rodzin od 25 lat. Rozpoczęło się od spotkań dla dzieci w parafii Świętej Trójcy, potem chodziły do szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie. - Nasze dzieci wzrastały w Przymierzu Rodzin, a my wzrastaliśmy w naszym rodzicielstwie - powiedziała. - Nie wiem, gdzie byłaby nasza rodzina, gdyby nie Przymierze - dodała prezydentowa. Jej zdaniem, najważniejsza jest tu spójność w wychowaniu w wierze, patriotyzmie, dostrzeganiu potrzeb innych.
Jubileuszowe spotkanie zakończyła agapa i dzielenie się opłatkiem.
Przymierze Rodzin, którego celem jest formacja rodziców i dzieci, łączenie ludzi z Bogiem i bliźnimi, powstało w trudnym czasie po ogłoszeniu stanu wojennego przez komunistyczne władze 13 grudnia 1981 r., które zawiesiły działalność wszystkich stowarzyszeń, w tym Klubów Inteligencji Katolickiej. Wówczas wielu członków Sekcji Rodzin KIK w Warszawie przeniosło swą działalność do własnych parafii i zaczęło organizować różnorodne zajęcia dla dzieci. Przewodnicząca i aktywna wieloletnia działaczka Sekcji Rodzin Izabela Dzieduszycka zaproponowała wówczas, by zapraszać do grup wszystkie chętne dzieci z parafii, nie ograniczając się do dzieci członków KIK. Zaczęły powstawać parafialne ośrodki Przymierza Rodzin, a dla osób, pragnących włączyć się w prace wychowawczą zaczęto prowadzić trwające około półtora roku kursy szkoleniowe.
Po zawieszeniu stanu wojennego nastąpił dynamiczny rozwój Przymierza Rodzin. Powstawały nowe ośrodki, niektóre poza archidiecezją warszawską. W 1990 r. kard. Józef Glemp zatwierdził Stowarzyszenie "Przymierze Rodzin" dla archidiecezji warszawskiej, a rok później Konferencja Episkopatu rozszerzyła jego działalność na cały kraj.
Wraz z normalizacją życia Przymierze rozszerzało swoją działalność. Na warszawskich Jelonkach założyło przedszkole, zostało powołane Młodzieżowe Studium Przymierza Rodzin, które realizowało szkolenia komputerowe, kursy językowe oraz szkoli opiekunki dla dzieci.
Dziś Stowarzyszenie Przymierza Rodzin prowadzi Terenowe Ośrodki Przymierza Rodzin (TOPR). Do 18 grup rodzinnych przy parafiach należy w sumie ok. 1000 osób. W Warszawie działają przy parafiach: Najświętszego Zbawiciela, św. Andrzeja Boboli, św. Jakuba, św. Tomasza, św. Jozafata oraz w Białołęce, Garwolinie, Rawie Mazowieckiej, Kutnie i Pruszczu Gdańskim. W 7 parafiach funkcjonują grupy dziecięce lub młodzieżowe prowadzone przez młodych, wyszkolonych wychowawców.
Przymierze Rodzin prowadzi różnego typu świetlice i kluby młodzieżowe, m.in. dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w Rawie Mazowieckiej i Kutnie oraz środowiskowe w Warszawie - Włochach i w Ursusie (w tym Klub Malucha), Jeziórku k. Zalesia Górnego. Na Ursynowie w Warszawie działa Klub młodzieżowy oraz przedszkole.
Stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność edukacyjną, a sumie 6 szkół podstawowych i średnich, wśród nich gimnazja i licea w Garwolinie, Warszawie, Krakowie oraz Szkołę Wyższą Przymierza Rodzin im. Edmunda Bojanowskiego (licencjacka) na warszawskim Ursynowie.
Wśród najważniejszych wydarzeń zorganizowanych przez Przymierze Rodzin w 2012 roku należy wymienić: bal na rzecz stowarzyszenia na Politechnice Warszawskiej, spotkanie opłatkowe w szkole na Ursynowie, obozy zimowe dla dzieci i młodzieży, rekolekcje wielkopostne dla młodzieży, kurs wychowawców kolonijnych dla ponad 80 wolontariuszy z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, konkurs teatralny dla dzieci i młodzieży, piknik charytatywny, pielgrzymkę Przymierza Rodzin do sanktuarium w Miedniewicach, obozy letnie dla dzieci i młodzieży, udział w zbiórce na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w czasie Dni Papieskich, rekolekcje i święto młodzieży Przymierza Rodzin w Święto Chrystusa Króla, połączone z przyjęciem Krzyży Przymierza przez aktywną młodzież oraz aukcję dzieł sztuki na rzecz Przymierza Rodzin.
Ponadto co miesiąc prelekcje formacyjne prowadził wiceprzewodniczący stowarzyszenia Adam Pietrzak w ośrodkach w Kutnie, Rawie Mazowieckiej, Garwolinie i na Białołęce.
Skomentuj artykuł