Przyszłość zależy od katechezy dorosłych

(fot. Etenil / flickr.com)
KAI / pz

O katechezie dorosłych jako priorytecie duszpasterstwa w archidiecezji poznańskiej, metodach i sposobach jej prowadzenia mówił 6 grudnia na antenie Radia Emaus bp Zdzisław Fortuniak. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej wziął udział w audycji "W naszej diecezji, w naszej parafii".

- Przyszłość Kościoła zależy od katechezy dorosłych - podkreślił bp Fortuniak w rozmowie z ks. Maciejem Karolem Kubiakiem, redaktorem naczelnym Radia Emaus i Szymonem Bojdo. Przypomniał też słowa bł. Jana Pawła II na temat katechezy dorosłych, które papież wygłosił podczas pielgrzymki do Polski w 1987 r.: "katecheza to zbiorowy obowiązek całego Kościoła katechizowanego i katechizującego".

Gość audycji zaznaczył, że wszyscy jesteśmy katechetami, a zarazem katechizowanymi. Na pytanie, w jaki sposób katechizować dorosłych, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej zauważył, że katecheza ma różne formy. Może być systematyczna, okazjonalna lub skierowana do rodziców, których dzieci przygotowują się do przyjęcia sakramentów świętych.

Bp Fortuniak przedstawił materiały wypracowane przez zespół osób, który został powołany z inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego. Opracowuje on materiały dla rodziców dzieci przystępujących do poszczególnych sakramentów.

DEON.PL POLECA


Gość audycji podkreślił też rolę powstałej w 2010 r. Szkoły Katechistów. - Osoby, które ukończą tę szkołę, będą przygotowane do pomocy księżom, ale będą przede wszystkim świadkami wiary - zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Zadaniem katechistów jest prowadzenie katechezy dorosłych, zwłaszcza rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia sakramentu chrztu. - Albo będziemy katechizować, albo będziemy patrzeć na stopniowe popadanie społeczeństwa w poganizm - stwierdził bp Fortuniak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przyszłość zależy od katechezy dorosłych
Komentarze (4)
S
Sławek
7 grudnia 2011, 14:19
Katecheza dorosłych już ma swoje konkretne formy - nie tylko związane z duszpasterstwem Sakramentów (np przygotowanie rodziców do Chrztu dziecka), ale poprzez Katechezy Zwiastowania Drogi Neokatechumenalnej, które rozpoczynają wieloletni okresy katechumenatu, czyli przygotowania do Wiary dojrzałej, do Wiary dającej owoce - ewangelizującej . Duszpasterstwo sakramentów jest dla tych , którzy chodzą do Kościoła, a więc dla coraz mniejszej grupy ludzi. Potrzeba więc Ewangelizacji.
Łukasz Rola
7 grudnia 2011, 10:22
Wyszła świetna książka prof. Bartnika (KUL). Niewątpliwie jeden z nielicznych który ma odwagę pokazać „podszewkę” naszej rzeczywistości. Genialna publicystyka! Bartnik jest bezkompromisowy. Pokazuje dlaczego katolików chcą zepchnąć do rezerwatu jak Indian. Przeczytałem z zapartym tchem! Niestety na razie dostępna tylko w księgarniach religijnych. Ale wydawca również rozsyła. I to ze zniżką! http://wydawnictwojut.pl/ (zakładka nowości) Jeśli chcesz przeczytać coś naprawdę dobrego to polecam!
S
SAWA
7 grudnia 2011, 10:14
Oczywista oczywistośc. Rozmawiałem kilka dni temu z księdzem proboszczem gdzie w parafi w której posługuje jest ponad 200 chrztów w ciągu roku i ten ksiądz nie widzi konieczności katechezy dla rodziców. Szkoda wielka. Radzę przeczytac list Bemedykta Porta Fidei. Ten rok jest ROkiem Wiary.
F
franek
7 grudnia 2011, 09:55
"Chrystus nauczał dorosłych a błogosławił dzieci, kościół naucza dzieci a błogosławi dorosłych" Jednak mamy naśladować Chrystusa!