"Raczej szlachetna prostota niż przepych". Bp Piotrowski o zasadach dekoracji wnętrz świątyń

(fot. twitter/diecezja kielecka)

W specjalnej instrukcji dotyczącej urządzania i wystroju kościołów, biskup kielecki Jan Piotrowski podaje zasady dekoracji wnętrz świątyń, które, jak przypomina, regulują przepisy liturgiczne. Powinny bezwzględnie stosować się do nich osoby zajmujące się dekoracją wnętrza Domu Bożego.

Przepisy te można znaleźć w następujących dokumentach kościelnych: Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r.; Nowym Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego (2003 r.); Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (2003 r.)"Świątynie i przedmioty związane z kultem Bożym winny być prawdziwie godne i piękne, stanowiąc jednocześnie znaki i symbole rzeczywistości nadprzyrodzonych" - przypomina biskup zalecając w wystroju kościoła "raczej szlachetną prostotę niż przepych".

Dekoracja nie może zasłonić ołtarza

Zgodnie z rozporządzeniem biskupa kieleckiego, nie można w wystroju kościoła i dekoracji stosować żadnych sztucznych kwiatów i jakichkolwiek imitacji, nawet najpiękniej wyglądających np. sztucznych świec. Kościół dekoruje się tylko i wyłącznie bukietami kwiatów żywych.

DEON.PL POLECA

Podobnie dekoracja ołtarzowa nie może przysłonić ołtarza, który "jest ośrodkiem dziękczynienia, które się spełnia przez sprawowanie Eucharystii (…) Ołtarz musi być widoczny w całej okazałości, nie można go zasłaniać ani stawiać na jego mensie żadnych kwiatów; mogą być one usytuowane z boku" - zaleca biskup. Zakazuje także ustawiania w kościele dekoracji, które "na co dzień nie są związane z przestrzenią sakralną".

Wielka Brytania odkrywa na nowo modlitwę różańcową >>

W okresie Adwentu należy zdobić ołtarz kwiatami z umiarem zgodnie z klimatem tego czasu, aby nie zakłócić "pełnej świątecznej radości płynącej z Narodzenia Pańskiego". Biskup zakazuje także przyozdabianie ołtarza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyjątek od tej zasady stanowią: Niedziela Laetare (IV Niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta.

Biskup przypomina również, iż osobą odpowiedzialną za liturgię sprawowaną w danej parafii oraz za budynek kościoła jest proboszcz lub administrator danej wspólnoty, z którymi należy konsultować "wszelkie propozycje dekoracji związanych z jakąkolwiek celebracją liturgiczną".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Raczej szlachetna prostota niż przepych". Bp Piotrowski o zasadach dekoracji wnętrz świątyń
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.