Radę tę tworzą hierarchowie wszystkich 44 polskich diecezji.
Jak przypomniał podczas briefingu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, spotkanie to tradycyjnie odbywa się w przededniu jasnogórskiego odpustu - przypadającej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.
Wśród głównych tematów podejmowanych przez biskupów znalazła się kwestia obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonej przez NSZZ "Solidarność" ws. ograniczenia handlu w niedzielę.
"To jest kwestia tego, aby Polacy mogli cieszyć się prawem do odpoczynku w dzień świąteczny, w niedzielę, żeby to był taki czas o potrójnym wymiarze - religijnym, rodzinnym i narodowym (...). Jest to kwestia świętowania wolnego czasu i budowania wspólnoty rodzinnej właśnie w niedzielę" - podkreślił rzecznik.
"Nawet ostatnio księża biskupi napisali w liście na Tydzień Wychowania, żeby rodzice mieli czas dla dzieci, ale żeby też i dzieci miały czas dla rodziców i nie tylko oglądały swój smartfon; to jedna z takich zachęt" - dodał ks. Rytel-Andrianik.
Uczestnicy obrad zapoznają się także ze szczegółami inicjatywy świeckich wiernych "Różaniec do granic", którą zaplanowano na 7 października. "We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej - 7 października - wokół granicy Polski będziemy modlili się na różańcu. W to włączone są diecezje nie tylko te, które są przy granicy Polski, ale tak naprawdę związana jest cała Polska" - zaznaczył rzecznik.
Biskupi będą również zastanawiać się nad tym, w jaki sposób Kościół katolicki w Polsce może się zaangażować w przyszłoroczną 100. rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju.
Jak podało wcześniej biuro prasowe KEP, kolejnym tematem spotkania będzie kwestia zmian w tekstach wytycznych dotyczących postepowania w przypadku podejrzeń duchownych o seksualne wykorzystywanie dzieci po zmianach w kodeksie karnym, która była już poruszana na zebraniu plenarnym w czerwcu w Zakopanem.
Sekretarz KEP bp Artur Miziński tłumaczył wcześniej, że chodzi o dostosowanie do prawa odpowiednich wytycznych, które ostatnio zostały już przyjęte przez Kongregację Doktryny Wiary.
Inną kwestią podejmowaną przez radę ma być sprawa dotycząca materii Eucharystii. Chodzi o list okólny do biskupów nt. chleba i wina do sprawowania Eucharystii, gdzie mowa m.in. o właściwym ich przechowywaniu i dostarczaniu do miejsc celebracji.
Biskupi zostaną na Jasnej Górze do soboty, by wziąć udział w uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej, które w tym roku połączone są z kulminacją obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. Głównym ich punktem będzie msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wezmą w niej udział przedstawiciele władzy kościelnej i państwowej m.in. episkopat oraz prezydent RP.
Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w 2009 r. W jej skład wchodzą hierarchowie wszystkich, 44 polskich diecezji. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych". Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku.
Skomentuj artykuł