Rada Stała Episkopatu: rekomendujemy biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej

(fot. foto episkopat.pl)
KAI / kk

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca zostaje udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem – napisali biskupi w komunikacie wydanym po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

DEON.PL POLECA

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:

a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,

b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,

c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.


Apel do czytelników DEON.pl:

W najbliższych dniach najważniejsze jest to, żebyśmy jako społeczeństwo zachowywali się odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o nasze indywidualne zdrowie, ale też o zdrowie wszystkich ludzi, z którymi się codziennie spotykamy, których mijamy na ulicy.

Jeżeli widzisz u siebie jakiekolwiek objawy choroby, nie bagatelizuj ich, zgłoś się do odpowiednich służb. UWAGA: w takim przypadku nie idziemy do przychodni / szpitala (żeby nie zarażać innych), ale dzwonimy na całodobową infolinię pod numer 800 190 590. Bądźmy też na bieżąco z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rada Stała Episkopatu: rekomendujemy biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej
Komentarze (11)
PM
~Pola Magierska
15 marca 2020, 01:15
Przecież na rękach przenosimy jeszcze więcej bakterii i wirusów. Rękami dotykamy klamek i poręczy. Mam brać Komunię Świętą na brudne ręce i spożywać Ją brudnymi rękami, aplikując sobie doustnie koncentrat wirusa...? Nigdy!!!
KC
~Kamil C.
14 marca 2020, 11:49
Czyli odradzamy ale jednocześnie zachęcamy. Dramat..
KK
~Krzysztof Kajak
13 marca 2020, 09:31
Prze cały czas twierdzili że przez wodę święconą, relikwie itp. nie można się zarazić a tu nagle twierdzą że można. Ludzie w czasach zagrożenia zbierali się w kościołach by się modlić a tu nagle nie bo wirus. Coś się nie zgadza
13 marca 2020, 19:50
Wszystko się zgadza - ludzie w czasie zagrożenia zbierali się w kościołach, bo nie mieli wiedzy naukowej i medycznej. Teraz ludzie (przynajmniej niektórzy) mają wiedzę naukowa i medyczną i już wiedzą, że w czasach epidemii lepiej nie zbierać się w kościołach, bo wielu z nich grozi to utratą zdrowia i/lub życia. Podobnie, jak lepiej nie przeciążać statku, bo może stracić stabilność i się przewrócić, co grozi ofiarami.
SD
~sss ddd
12 marca 2020, 20:37
Czarna zaraza nie obejdzie się bez tacy nawet przez 2 tygodnie. Taki dają przekaz.
TS
~Tomasz Szczeciński
12 marca 2020, 19:08
Moderatorze, kiedy puscisz moj komentarz? Wy tez sie prawdy boicie?
AK
~Anna Kowalska
12 marca 2020, 16:38
To do tej pory kapłani nie myli rąk? Fuj!
TS
~Tomasz Szczeciński
12 marca 2020, 15:38
W czasach kryzysu, wojen, zarazy, naród zawsze szturmował Niebo! I Koscioly byly pełne! Tam jest Jezus, ktory nas kocha! Nie chce naszej choroby! Jezus to lekarz! A my w tym biskupi Go sie boimy! Co sie z nami stalo! Co sie stalo z biskupami, ksiezmi? Szok! Az tak boimy sie Lekarza, Ktory nas kocha i oddał za nas zycie?
TL
Teresa L.
13 marca 2020, 14:29
Dopiero końcem XIX wieku odkryto jak się zarażamy, ze to może być drogą kropelkową. Wcześniej tego nie wiedziano, Kościoły były pełne, a potem było pełno chorych...
LL
Luki Luck
14 marca 2020, 18:10
Tomasz, proponuję byś się udał na wizytę do psychologa.
HP
~Hubert Puszcz
12 marca 2020, 14:59
Nie wierzą biskupi, to jak poranieni ludzie mają wierzyć...:( A może to właśnie w tych poranionych nadzieja.. Dobry Boże, miej litość nad nami.