Radio Watykańskie ma już 80 lat

Watykańska rozgłośnia dostępna jest także w Internecie
Radio Watykańskie / Sylwia Wysocka / PAP / slo

Radio Watykańskie kończy w sobotę 80 lat. Rozgłośnię założył sam wynalazca radia Guglielmo Marconi na prośbę Piusa XI. W 1929 roku papież ten zwrócił się do Marconiego z prośbą o przestudiowanie możliwości wykorzystania jego odkrycia w pracy apostolskiej.

„Moje wynalazki mają służyć ratowaniu ludzkości, a nie jej niszczeniu”. Do tych słów twórcy radia, Guglielmo Marconiego, nawiązuje w cotygodniowym felietonie ks. Federico Lombardi. Dokładnie dziś przypada 80. rocznica powstania Radia Watykańskiego, do czego również przyczynił się włoski wynalazca. Rzecznik Stolicy Apostolskiej, jednocześnie kierujący papieską rozgłośnią, przypomniał olbrzymie znaczenie radiofonii w ratownictwie morskim, które ukazało się z całą mocą już w czasach Marconiego. W tym samym duchu można odczytać oddanie jego wynalazku także na usługi Kościoła.

„Nadawanie wielkich papieskich przesłań radiowych na rzecz pokoju w świat dramatycznie udręczony wichrami wojny, jak w czasach Piusa XI, Piusa XII i Jana XXIII – stwierdził ks. Lombardi. – Nadawanie setek tysięcy komunikatów rodzinnych w sprawie jeńców, więźniów i wygnańców wojennych. Podtrzymywanie na duchu i umacnianie narodów i Kościołów uciskanych przez totalitaryzmy w różnych częściach świata.

Nagłaśnianie słów nadziei skierowanych do przeróżnych narodów przez papieży podróżujących przez kontynenty. Nieustanne mówienie o wartościach ducha, o aktualności Jezusowej Ewangelii, o budowaniu pokoju i sprawiedliwości, o dialogu wyznań chrześcijańskich, kultur, religii i ludów. Czy mógł Marconi marzyć o czymś piękniejszym dla swojego wynalazku? My mamy używać do tego celu jeszcze nowszej techniki. Czy czynimy to wystarczająco? Czy wynalazki ludzkiego geniuszu służą ratowaniu ludzkości, czy jej niszczeniu?”.

Pierwszą audycję Radio Vaticana nadało 12 lutego 1931 roku. Tego dnia około godziny 17 Pius XI zasiadł przed małą skrzyneczką - prototypem mikrofonu - i zwrócił się do wiernych. Mówiąc po łacinie, drżącym z przejęcia głosem, papież zacytował fragmenty Biblii: "Słuchajcie niebiosa, co mówię, niech słucha ziemia ust moich. Usłyszcie o tym, wszystkie ludy, nakłońcie ucha, wszyscy mieszkańcy świata. Słuchajcie, wyspy i uważajcie, narody z daleka".

Papieskie orędzie powtórzono następnie w kilku językach: po włosku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, francusku, a także po polsku i rosyjsku.

Pius XI był, jak się podkreśla, zafascynowany radiem i przekonany o jego użyteczności oraz uniwersalnym znaczeniu. Gratulując Marconiemu powiedział: "Uchwycił pan coś, czego nie widać, nie czuć, czego nie da się dotknąć dłonią, a co udało się umysłowi człowieka okiełznać, poddać sobie".

Początkowo Radio Watykańskie transmitowało tylko przemówienia Piusa XI; na jego antenie czytano również dziennik "L'Osservatore Romano".

24 grudnia 1936 roku po raz pierwszy nadano na jego falach papieskie orędzie bożonarodzeniowe. Pierwsza audycja w języku polskim wyemitowana została w listopadzie 1938 roku.

Gdy wybuchła druga wojna światowa, przemówienie w papieskiej rozgłośni wygłosił prymas Polski kardynał August Hlond mówiąc: "Polsko, jeszcześ nie stracona". W styczniu 1940 r. właśnie to radio jako pierwsze poinformowało o obozach zagłady. Spotykało się z szykanami ze strony hitlerowców i włoskich faszystów, niektórych jego pracowników aresztowano.

W 1950 roku na apel biskupów z całego świata zorganizowano zbiórkę pieniędzy na zakup nowego sprzętu dla rozgłośni, który po kilku miesiącach został wręczony Piusowi XII. W tym samym roku zaczęto nadawać audycje po chińsku.

Paweł VI już kilka dni po swym wyborze w 1963 roku odwiedził siedzibę Radia, by podkreślić jego znaczenie w dziele ewangelizacji. To za jego pontyfikatu zaczął się nowy, ważny rozdział w dziejach rozgłośni, która towarzyszyła papieżowi w jego zagranicznych pielgrzymkach.

Jednak czas największego rozkwitu watykańskiego radia przypadł na lata pontyfikatu Jana Pawła II. Rozgłośnia była z polskim papieżem w każdym zakątku świata podczas jego 104 zagranicznych podróży. Radio, które samo nazywa siebie "głosem papieża", ma obecnie około 40 redakcji, nadających programy w 47 językach.

Watykańska rozgłośnia dostępna jest także w Internecie. Od niedawna emituje nieliczne reklamy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Radio Watykańskie ma już 80 lat
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.