Radom: zbiórka przedsoborowych szat mszalnych i przedmiotów liturgicznych
W diecezji radomskiej ogłoszono zbiórkę przedsoborowych szat mszalnych i przedmiotów liturgicznych. Przedmioty te nie muszą być w idealnym stanie, a o ile nie są wpisane do rejestru zabytków.
Akcję koordynuje radomskie środowisko wiernych związanych z liturgią w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego. - Niekiedy zdarza się, że w kościołach znajdują się jeszcze szaty mszalne - ornaty, kapy, księgi, tablice ołtarzowe i inne przedmioty liturgiczne używane w czasach przedsoborowych, a obecnie niewykorzystywane. Stąd też zwróciłem się z prośbą do księży proboszczów o przekazanie tych paramentów na rzecz naszego ośrodka duszpasterskiego - powiedział ks. Dawid Karaś, duszpasterz Mszy Trydenckiej w Radomiu.
Dodaje, że przedmioty te nie muszą być w idealnym stanie, a o ile nie są wpisane do rejestru zabytków i nie zamierzają z nich księża dalej korzystać. - Zamiast zalegać po szufladach, strychach i zakrystiach, mogłyby jeszcze posłużyć innym do celu, dla którego zostały stworzone - tłumaczy ks. Karaś. Zwraca uwagę, że tych przedmiotów jest bardzo dużo, zwłaszcza ornatów, które zostały z dawnych czasów.
Od ponad roku, za zgodą księdza biskupa Henryka Tomasika, sprawowana jest w Radomiu regularnie "Msza trydencka". Liturgie są celebrowane w trzy pierwsze niedziele miesiąca o godzinie 15.00 w kościele Chrystusa Kapłana w Radomiu, na terenie Wyższego Seminarium Duchownego.
- Regularnie uczestniczy w tych mszach ok. 50 osób. Ku mojemu zaskoczeniu, uczestnikami liturgii są osoby w średnim wieku i młodzi. Myślę, że zewnętrza forma mszy trydenckiej sprawia, że jest źródłem innego rodzaju duchowości eucharystycznej. Więcej jest ciszy, czy kontemplacji - powiedział ks. Karaś.
Msza św. w rycie rzymskim odprawiana jest po łacinie (z wyjątkiem czytań oraz kazania, które wygłasza się w języku narodowym). Celebrans zwrócony jest tyłem do wiernych w kierunku ołtarza i tabernakulum.
Decyzję w sprawie odprawiania mszy w formie rytu rzymskiego bp Henryk Tomasik podjął w ubiegłym roku, przychylając się tym samym do prośby wiernych o regularną celebrację Mszy w nadzwyczajnej formie Rytu Rzymskiego. Zgodnie z zasadami podanymi w motu proprio Summorum Pontificum papieża Benedykta XVI, regulującym kwestię mszy sprawowanej zgodnie z usus antiquor, jeśli w danej diecezji znajduje się grupa wiernych pragnących uczestniczyć w tego rodzaju mszy, winna się ona zwrócić do swojego ordynariusza z prośbą o pomoc w zorganizowaniu stałej celebracji.
Skomentuj artykuł