Reakcje na watykańsko-palestyńskie porozumienie

Reakcje na watykańsko-palestyńskie porozumienie
( fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl )
Logo źródła: Radio Watykańskie RV / es

Z pozytywnymi reakcjami władz Palestyny spotkała się zapowiedź rychłego już podpisania szczegółowej umowy między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim. Zapowiedź tę zawiera oświadczenie wydane po wczorajszym spotkaniu watykańsko-palestyńskiej komisji dwustronnej.

W nocie palestyńskiego ministerstwa spraw zagranicznych określono to jako "naturalny rozwój historycznych relacji" między Palestyną a Watykanem i owoc całej serii spotkań obu stron. Czytamy tam, że "ten krok służy sprawie pokoju i stabilizacji, umacnia pokojowe współistnienie, buduje mosty między różnymi kulturami, cywilizacjami i religiami".

Wdzięczność papieżowi Franciszkowi i wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia porozumienia, wyraził przedstawiciel Organizacji Wyzwolenia Palestyny Hanan Ashrawi. Podkreślił, że uznanie narodu palestyńskiego jest "inwestowaniem na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i stabilizacji" na Bliskim Wschodzie. A Majdi Khaldi, doradca dyplomatyczny prezydenta Mahmuda Abbasa, znanego też jako Abu Mazen, przypomniał przy tej okazji, że Watykan od dawna już uznaje Palestynę jako podmiot prawa międzynarodowego. Palestyński prezydent będzie w tych dniach w Rzymie. Ma spotkać się z Ojcem Świętym i wziąć udział w niedzielnej kanonizacji czterech zakonnic, z których dwie to Arabki z Ziemi Świętej.

DEON.PL POLECA

Odmienna jest opinia władz Izraela. Rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Emmanuel Nahshon wyraził rozczarowanie watykańsko-palestyńską umową, uważając, że nie jest ona pomocna w procesie pokojowym i nie skłoni Palestyńczyków do dalszych rokowań z Izraelem. Również prezes Europejskiego Kongresu Żydowskiego Moshe Kantor sądzi, że zmniejsza ona szanse na pokojowe rozwiązanie konfliktu, zaś Abraham Foxman z Ligi Przeciw Zniesławianiu nazwał ją "przedwczesną".

Watykański rzecznik prasowy wyjaśnił, że Stolica Apostolska uznaje Państwo Palestyńskie już od roku 2012, odkąd jest ono obserwatorem przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Figuruje ono odtąd w Roczniku Papieskim Annuario Pontificio jako państwo - zwrócił uwagę ks. Federico Lombardi. Natomiast watykański "wiceminister spraw zagranicznych" ks. Antoine Camilleri przypomniał, że Stolica Apostolska opowiada się stale za dwoma państwami w Ziemi Świętej, zgodnie z rezolucją ONZ z 1947 r. Papieski dyplomata uważa tę umowę, wspierającą pośrednio uznanie Państwa Palestyńskiego, za krok w kierunku pokoju na Bliskim Wschodzie. Dodajmy tu, że Porozumienie Zasadnicze Stolica Apostolska podpisała w 2000 r. z Organizacją Wyzwolenia Palestyny, natomiast obecną umowę szczegółową zawrze już wprost z Państwem Palestyńskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reakcje na watykańsko-palestyńskie porozumienie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.