Reakcje po wyroku ws. gejowskich "małżeństw"

M. Raczkiewicz CSsR / Radio Watykańskie / slo

W Hiszpanii podniosła się fala protestów po tym, jak tamtejszy Trybunał Konstytucyjny uznał tzw. małżeństwa pomiędzy osobami tej samej płci za zgodne z konstytucją i potwierdził, że mają prawo także do adopcji dzieci.

Kontrowersyjną ustawę przyjął rząd premiera Zapatero już w 2005 r. Opozycyjna Partia Ludowa zaskarżyła ją wówczas jako niezgodną z konstytucją. Dziś zapadł wyrok. Ośmiu sędziów opowiedziało się za, trzech było przeciwnych.

"To orzeczenie banalizuje małżeństwo naturalne, tworzone przez kobietę i mężczyznę - mówi Jaime Urcelay, przewodniczący Profesjonalistów na rzecz Etyki (Profesionales por la Ética). - Zostawia się kwestie tak delikatne, jak prawo dziecka do posiadania ojca i matki w rękach kolejnego ustawodawcy".

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwem nie jest niczym innym, jak "opcją legislacyjną, która nie dotyka konstytucyjnego obowiązku ochrony małżeństwa jako prawa mężczyzny i kobiety". "Z drugiej strony Trybunał Konstytucyjny zezwala tego rodzaju na regulację w ramach sprawowania władzy ustawodawczej, celem wytworzenia warunków, by wolność i równość jednostek i grup były realne i efektywne. Nie bierze jednak pod uwagę faktu, że są rzeczywistości, które z natury nie mogą być równe, stąd tylko naciągając prawo można je zrównać w prawach i obowiązkach.

Przeciwko tzw. małżeństwom homoseksualnym opowiedział się także minister spraw wewnętrznych Jorge Fernández Días: "Uważam, że małżeństwo to jedność mężczyzny i kobiety, i jestem przeciwny prawu do adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Sądzę, że powinno przeważyć prawo dziecka". Orzeczenie Trybunału nie zmieni jego poglądów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reakcje po wyroku ws. gejowskich "małżeństw"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.