Reforma finansów to pytanie o wiarygodność

Reforma finansów to pytanie o wiarygodność
(fot. Wolfgang Roucka / Wikimedia Commons)
KAI / kn

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx z uznaniem przyjął wprowadzaną przez Franciszka reformę zarządzania watykańskimi finansami.

"Wprowadzenie własnego `ministerstwa finansów` w Kurii Rzymskiej jest głęboką cezurą w historii Stolicy Apostolskie" - powiedział kard. Marx po powrocie z Rzymu do Monachium. Zdaniem niemieckiego purpurata reforma finansów to pytanie o wiarygodność Stolicy Apostolskiej i Kościoła.
Jego zdaniem postępowanie z pieniędzmi będzie w przyszłości transparentne i odpowiadać międzynarodowym standardom. Zastrzegł przy tym, że nie jest to obecnie najważniejszy temat zaprzątający uwagę świata. "Musimy to kiedyś uporządkować, aby tym samym przejść do innych ważnych rzeczy. Papież wie, że od tego zależy wiarygodność Kościoła" - powiedział kardynał. 
"Przełomową decyzję podjął Franciszek przy jednogłośnym poparciu dla reformy Kurii Rzymskiej przez Komisję Kardynałów" - zaznaczył kard. Marks. Jego zdaniem teraz należy się skupić na szczegółach. Propozycje opracowała grupa osób pod przewodnictwem szefa Banku Centralnego Malty, Josefa Bonnici. Dla arcybiskupa Monachium i Fryzyngi ważne jest to, że watykański Sekretariat Stanu nie będzie upoważniony do wydawania poleceń dla nowego Sekretariatu ds. Gospodarczych pod kierunkiem australijskiego kardynała George Pella.
Przypomniał, że nie podjęto jeszcze decyzji co do przyszłości Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) nazywanego "watykańskim bankiem". Powołana latem ubiegłego roku Komisja ds. reformy Instytutu musi wypracować kilka opcji, a końcowy projekt reformy musi być dokładnie zbadany. Pewne jest to, że Instytut nie będzie niezależny od przyszłego `ministerstwa finansów`. Arcybiskup przypuszcza, że decyzja co do przyszłości Instytutu zapadnie jeszcze w tym roku. 
Kardynał przypomniał, że IOR nie jest tak duży i "nie prowadzi bezpośredniej działalności bankowej". "Nie powinien już szkodzić reputacji Stolicy Apostolskiej. Właściwym watykańskim bankiem będzie w przyszłości Administratura Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA)" - dodał.
Kard. Marx. który jest członkiem ośmioosobowej Rady Kardynałów mówił o reformie watykańskich finansów po powrocie z Rzymu, gdzie w zeszłym tygodniu brał udział w obradach tego gremium oraz w konsystorzu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reforma finansów to pytanie o wiarygodność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.