Rektor KUL: abp Życiński łączył dialog, otwartość i ortodoksję

Rektor KUL: abp Życiński łączył dialog, otwartość i ortodoksję
fot. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy / YouTube
KAI / pk

Abp Józef Życiński był człowiekiem dialogu, także tego trudnego. Fundamentem jego postawy była ortodoksja katolicka i szacunek dla drugiej strony. Jednak w kwestii podstawowych wartości, takich jak ochrona życia, nie uznawał kompromisów - podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Podczas konferencji naukowej "Aktualność przesłania Arcybiskupa Józefa Życińskiego", zorganizowanej na KUL z okazji 10 rocznicy śmierci metropolity lubelskiego, ks. prof. Kalinowski przypomniał jego zaangażowanie w prace nad encykliką "Fides et ratio" św. Jana Pawła II.

"W duchu tej encykliki zaznaczał, że wiara i rozum uzupełniają się w procesie poznania i poszukiwania prawdy, który toczy się przez całe życie człowieka. Każda próba wykluczania wiary i wynikającego z niej świata wartości z życia naukowego i społecznego burzy tę naturalną synergię. Mówił o tym abp Życiński wskazując, że «w ojczyźnie Jana Pawła II narodową filozofią nie może stać się nihilizm, w którym wycina się wszelkie autorytety w imię osobistych kompleksów i uprzedzeń»" - powiedział rektor KUL.

Wskazał też, że metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL zdecydowanie wypowiadał się w kwestii postulatów o finansowanie przez państwo zapłodnienia in vitro, oceniając że "katolicy, którzy płacą składki na NFZ, będą dofinansowywać pośrednio zabijanie embrionów, co jest sprzeczne z ich poglądami. Tego typu propozycja nigdy nie może być zaakceptowana".

DEON.PL POLECA

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że abp Życiński łączył otwartość na ludzi o innych poglądach, zmieniający się świat i rozwijające technologie komunikacji, z katolicką ortodoksją. "Nie uznawał kompromisów jeśli chodzi o wartości zasadnicze, takie jak ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdecydowanie zaznaczał, że najgorszym rodzajem fanatyzmu jest fanatyzm, który traktuje instrumentalnie godność osoby ludzkiej i uzależnia jej prawo do życia od opinii środowisk rezerwujących dla siebie monopol na nowoczesność i postęp" - dodał.

Rektor KUL wspomniał także, że abp Życiński był człowiekiem, który w wyniku dialogu, potrafił wycofywać się z decyzji, które okazały się nie do końca odpowiednie. "Sam byłem świadkiem takich sytuacji" - powiedział.

Ks. prof. Kalinowski przypomniał również zaangażowanie abp. Życińskiego w budowę mediów katolickich. "Dostrzegał potrzebę dostosowywania Kościoła do dynamicznego rozwoju nowych technologii, narzędzi komunikacji i środków społecznego przekazu. Ta sfera również dziś jest ogromnym wyzwaniem. Podobnie jak stała formacja duchowa młodych ludzi, która dla abp. Życińskiego była kluczowa" - zaznaczył.

Źródlo: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Skomentuj artykuł

Rektor KUL: abp Życiński łączył dialog, otwartość i ortodoksję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.