Rektor KUL: uniwersytet musi nieść i uczyć pokoju

(fot. By Kazimierz S. Ożóg / CC BY-SA 2.5 / Wikimedia Commons)
KAI / psd

O pokoju, który nieść i którego uczyć ma nie tylko rodzina, ale i media, Kościół, państwo, a także uniwersytet, pisze w liście do darczyńców uczelni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. List ks. prof. Antoniego Dębińskiego, który zostanie odczytany w kościołach 26 grudnia, wiąże się z coroczną zbiórką na rozwój działalności edukacyjnej lubelskiej uczelni.

Rektor KUL podkreśla, że współczesnemu człowiekowi często towarzyszy przekonanie, że pokój został dany światu raz na zawsze. - Zaufaliśmy naszemu dobrobytowi, rozwojowi naukowo-technicznemu, postępowi, organizacjom międzynarodowym. Im więcej tych, którzy pamiętali okrucieństwa minionego stulecia, odchodziło, tym częściej opowiadania o ich losach brzmiały w naszych uszach na wpół legendarnie. Sądziliśmy, że ludzie XXI wieku są zbyt mądrzy i zbyt szlachetni, zbyt zapobiegliwi i zbyt zaradni, żeby ktokolwiek mógł serio zagrozić pokojowemu porządkowi świata - czytamy w liście.

Równocześnie naukowiec dodaje, że w świetle Pisma Świętego, nadzieję na trwały pokój daje tylko powrót do bliskości z Bogiem. - Powrót ten ma być dziełem oczekiwanego Pomazańca Bożego, Chrystusa- zauważa ks. prof. Dębiński dodając, że sam pokój nie jest utopią, czy fantazją. - Ułudą jest tylko wizja powszechnego i trwałego pokoju bez powrotu do Stwórcy i Jego przykazań. Ta droga prowadzi przez prawidłowo ukształtowane sumienie, kierujące się właściwym systemem wartości - pisze w liście rektor lubelskiej uczelni.

Ks. Antoni Dębiński zastrzega, że największa troska o pokój spoczywa na rządzących, zaś zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa jest głównym zadaniem państwa. - Same działania i wysiłek polityczny nie mogą jednak być gwarantem pokoju - przypomina rektor KUL, cytując kard. Wyszyńskiego: "pokój na świecie zaczyna się od pokoju naszego serca".

DEON.PL POLECA

Zdaniem duchownego obowiązek niesienia pokoju należy nie tylko do rodzin, ale i szkół, uczelni, organizacji pozarządowych, mediów, państwa i Kościoła. Ważną rolę odgrywa także uniwersytet, w którym młody człowiek stawia najczęściej pierwsze samodzielne kroki życiowe, wybiera mistrzów, znajduje przyjaciół, uczy się samodzielnego myślenia i dokonywania wyborów światopoglądowych, a przede wszystkim systematycznego poszukiwania prawdy i doceniania jej.

Rektor lubelskiej uczelni zwraca uwagę, że integralne wychowanie do pokoju przez formację sumienia wymaga uwzględnienia całego systemu wartości, ukształtowania sprawności moralnych takich, jak: miłość, sprawiedliwość, mądrość, roztropność, dzielność czy pracowitość oraz formowanie postawy patriotyzmu. - Jest ona bezpośrednio i nierozerwalnie związana z wprowadzaniem pokoju - analizuje.

W liście do wiernych - darczyńców uniwersytetu - rektor KUL przypomina pomoc udzieloną młodzieży z ogarniętej konfliktem Ukrainy oraz imigrantom z Syrii oraz aktywność studentów. - Na co dzień naszą służbę realizujemy przede wszystkim przez rzetelną naukę i systematyczną pracę wychowawczą. Staramy się łączyć kształcenie studentów ze stwarzaniem im warunków do formacji religijnej i patriotycznej - wyjaśnia duchowny.

W liście odczytywanym w drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego rektor KUL przekazuje wiernym świąteczne życzenia i dziękuje za modlitwę i ofiary przekazane na rozwój uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 r. Obecnie liczy 10 wydziałów i 41 kierunków studiów, na których studiują nie tylko Polacy, ale i obcokrajowcy - najwięcej z Ukrainy i Białorusi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rektor KUL: uniwersytet musi nieść i uczyć pokoju
Komentarze (1)
jazmig jazmig
26 grudnia 2015, 18:11
Na codzień KUL uczy gender i inne takie.