Rektor UPJPII: Wiara wymaga od nas odwagi

Zrzut strony internetowej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (fot. http://upjp2.edu.pl)
KAI / mh

"Wiara wymaga odwagi, szczególnie gdy na Kościół spada fala krytyki. Nie pozwólmy, aby chrześcijaństwo było wypierane z życia publicznego, aby wiążące się z nim tradycja i mądrość, które owocowały i wciąż owocują tyloma dobrodziejstwami, zostały ludzkości odebrane" - zaapelował w liście rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak. List jest odczytywany w kościołach tradycyjnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Zdaniem ks. prof. Zuziaka wiara wymaga odwagi, szczególnie gdy na Kościół spada fala krytyki. "Nie pozwólmy, aby chrześcijaństwo było wypierane z życia publicznego, aby wiążące się z nim tradycja i mądrość, które owocowały i wciąż owocują tyloma dobrodziejstwami, zostały ludzkości odebrane" - zaapelował.

"Nie obawiajmy się okazywania naszej wiary i bezinteresownej miłości w świecie, w którym dominuje niezdrowa konkurencja i przesadny indywidualizm. Inspirujmy siebie nawzajem, a także ludzi innych wyznań i niewierzących do poszukiwania wspólnego dobra. Udowadniajmy każdego dnia, że prawdy Ewangelii są wciąż żywe, bo są widoczne w naszych czynach" - pisze rektor.

Zachęca także do spojrzenia w przyszłość Kościoła z optymizmem właściwym porankowi Zmartwychwstania. "Oby rozkwitająca wiosna, będąca zarazem początkiem pontyfikatu nowego papieża, była czasem odnowy Kościoła i naszych serc. Niech nadejdzie czas radosnej przemiany, którą podarujemy ludziom" - podkreślił ks. rektor w liście.

Zapewnił ponadto, że jako wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie czynnie włączają się w przemianę świata i Kościoła.

Ks. prof. Zuziak napisał, że na uniwersytecie prowadzone są badania naukowe, a młodzież kształci się na wielu kierunkach studiów, przygotowując ją do pracy zawodowej.

"Jednocześnie wypełniamy zadania uczelni kościelnej: staramy się rozbudzać żywe myślenie w kategoriach chrześcijańskich, wpajać młodym ludziom zasady moralne i uczyć obiektywnego osądu rzeczywistości" - podkreślił rektor.

Dodał, że uczelnia dąży do wzbogacania i rozwijania chrześcijańskiej kultury w obecnej epoce przemian. "Jesteśmy zaangażowani w dzieło nowej ewangelizacji, czyli odnowionej propozycji wiary. Idea ta była jedną z wytycznych pontyfikatu naszego patrona Jana Pawła II. Nowa ewangelizacja to nie tylko próba naprawiania tego, co było, ale także "nowa wiosna Kościoła" - wyjaśnia rektor.

"Dlatego staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do wzrostu młodym ludziom, którzy jak młode pędy kiełkują w wielowiekowej winnicy, jaką jest Kościół" - napisał w liście.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rektor UPJPII: Wiara wymaga od nas odwagi
Komentarze (1)
OT
od tego zacząć by należało
2 kwietnia 2013, 00:31
Dodał, że uczelnia dąży do wzbogacania i rozwijania chrześcijańskiej kultury w obecnej epoce przemian. "Jesteśmy zaangażowani w dzieło nowej ewangelizacji, czyli odnowionej propozycji wiary. Idea ta była jedną z wytycznych pontyfikatu naszego patrona Jana Pawła II. Nowa ewangelizacja to nie tylko próba naprawiania tego, co było, ale także "nowa wiosna Kościoła" - wyjaśnia rektor. Przyjmowanie Komunii Świętej Zgodnie z Uchwałą Konferencji Plenarnej Episkopatu, w diecezjach Polski przyjmuje się Komunię Świętą z rąk celebransa do ust w postawie klęczącej. Przepisy te należy zachować we Mszach Św. dla grup specjalnych. W szczególnych okolicznościach, w których uklęknięcie jest bardzo utrudnione np. przy tłumnym udziale wiernych i ścisku, albo gdy wierni uczestniczą we Mszy Św. poza kościołem na deszczu, można przyjąć Komunię Św. na stojąco. Nie można wymagać klękania od ludzi obciążonych kalectwem lub chorobą. Tylko Szatan nie chciał i nie chce przed Bogiem i Matką Bożą upaść na kolana! W świetle ducha Tradycji Apostolskiej i Pisma Św., ani biskup, a tym bardziej kapłan nie mają żadnego prawa narzucać czy nawet sugerować wiernym postawy stojącej przy przyjmowaniu Komunii Św.