Rektor UPJPII: Wiara wymaga od nas odwagi
"Wiara wymaga odwagi, szczególnie gdy na Kościół spada fala krytyki. Nie pozwólmy, aby chrześcijaństwo było wypierane z życia publicznego, aby wiążące się z nim tradycja i mądrość, które owocowały i wciąż owocują tyloma dobrodziejstwami, zostały ludzkości odebrane" - zaapelował w liście rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak. List jest odczytywany w kościołach tradycyjnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.
Zdaniem ks. prof. Zuziaka wiara wymaga odwagi, szczególnie gdy na Kościół spada fala krytyki. "Nie pozwólmy, aby chrześcijaństwo było wypierane z życia publicznego, aby wiążące się z nim tradycja i mądrość, które owocowały i wciąż owocują tyloma dobrodziejstwami, zostały ludzkości odebrane" - zaapelował.
"Nie obawiajmy się okazywania naszej wiary i bezinteresownej miłości w świecie, w którym dominuje niezdrowa konkurencja i przesadny indywidualizm. Inspirujmy siebie nawzajem, a także ludzi innych wyznań i niewierzących do poszukiwania wspólnego dobra. Udowadniajmy każdego dnia, że prawdy Ewangelii są wciąż żywe, bo są widoczne w naszych czynach" - pisze rektor.
Zachęca także do spojrzenia w przyszłość Kościoła z optymizmem właściwym porankowi Zmartwychwstania. "Oby rozkwitająca wiosna, będąca zarazem początkiem pontyfikatu nowego papieża, była czasem odnowy Kościoła i naszych serc. Niech nadejdzie czas radosnej przemiany, którą podarujemy ludziom" - podkreślił ks. rektor w liście.
Zapewnił ponadto, że jako wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie czynnie włączają się w przemianę świata i Kościoła.
Ks. prof. Zuziak napisał, że na uniwersytecie prowadzone są badania naukowe, a młodzież kształci się na wielu kierunkach studiów, przygotowując ją do pracy zawodowej.
"Jednocześnie wypełniamy zadania uczelni kościelnej: staramy się rozbudzać żywe myślenie w kategoriach chrześcijańskich, wpajać młodym ludziom zasady moralne i uczyć obiektywnego osądu rzeczywistości" - podkreślił rektor.
Dodał, że uczelnia dąży do wzbogacania i rozwijania chrześcijańskiej kultury w obecnej epoce przemian. "Jesteśmy zaangażowani w dzieło nowej ewangelizacji, czyli odnowionej propozycji wiary. Idea ta była jedną z wytycznych pontyfikatu naszego patrona Jana Pawła II. Nowa ewangelizacja to nie tylko próba naprawiania tego, co było, ale także "nowa wiosna Kościoła" - wyjaśnia rektor.
"Dlatego staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do wzrostu młodym ludziom, którzy jak młode pędy kiełkują w wielowiekowej winnicy, jaką jest Kościół" - napisał w liście.
Skomentuj artykuł