Relikwie bł. ks. Popiełuszki na Brooklynie
W Nowym Jorku odbyły się polonijne uroczystości dziękczynienia za beatyfikację bł. Jerzego Popiełuszki. Bp Wojciech Polak, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji dokonał w niedzielę 17 października wprowadzenia relikwii ks. Jerzego do kościoła św. Stanisława Kostki na Brooklynie, gdzie masowo zbierają się Polacy.
Część relikwiarza stanowi rzeźba głowy Błogosławionego, która została w sposób „wandalski” odcięta w 1985 r. z postawionego wówczas pomnika ku czci Księdza Jerzego w tej nowojorskiej dzielnicy.
Tego samego dnia po południu w kościele św. Pankracego na Queensie miała miejsce uroczysta celebra, sprawowana z okazji Dnia Dziedzictwa Polskiego. Z woli bp. Nicholasa DiMarzio, ordynariusza diecezji Brooklyn, stała się ona dziękczynieniem całej Polonii za dar beatyfikacji ks. Jerzego.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Wojciech Polak. Nawiązując do homilii wygłoszonej w dniu beatyfikacji przez abp. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zaznaczył, że dziękczynienie rodaków za oceanem dobrze wpisuje się w odpowiedź na ten wielki dar, jakim stała się beatyfikacja ks. Popiełuszki. - Jest to dar świętości dla wielkiego narodu, którego księga świętości wzbogacona została o kolejną, szczególną kartę - mówił hierarcha.
We Mszy oprócz bp. DiMarzio, uczestniczyli: biskup pomocniczy diecezji brooklyńskiej, licznie zgromadzeni polonijni kapłani i świeccy.
Polonijne uroczystości zostały zorganizowane przez Księży Apostolatu Polskiego diecezji Brooklyn, z jego przewodniczącym ks. dr. Witoldem Mroziewskim, proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza.
Bp Polak odwiedził również polskie szkoły funkcjonujące przy polonijnych parafiach: szkołę im. Jana Pawła II przy parafii Świętego Krzyża na Maspeth, największą na Wschodnim Wybrzeżu polonijną szkołę, do której uczęszcza prawie 600 dzieci; szkołę im. Kazimierza Pułaskiego przy parafii św. Franciszki de Chantal i wreszcie polonijną szkołę im. Henryka Sienkiewicza. funkcjonującą przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na południowym Brooklynie. Tylko w tych trzech szkołach około 1500 dzieci uczęszcza na sobotnie zajęcia prowadzone w języku polskim.
Skomentuj artykuł