Republika Środkowoafrykańska modli się o pokój. "Życie ludzkie jest święte"

(fot. pl.depositphotos.com)
KAI / jb

Co najmniej 70 osób zostało zamordowanych w minionym tygodniu w Republice Środkowoafrykańskiej w skoordynowanych atakach rebeliantów na kilka wiosek leżących na północnym-zachodzie tego kraju.

W barbarzyński sposób została również zabita hiszpańska misjonarka s. Inés Nieves Sancho, która całe swe życie poświęciła kształceniu Afrykańskich kobiet.

Działania te sprawiają, że podpisane w lutym kolejne porozumienie pokojowe wisi na włosku. Ostatnich zbrodni dopuścili się bowiem rebelianci z ugrupowania 3R, którzy także sygnowali zawarte w Chartumie traktaty, mające zakończyć tę krwawą wojnę w sercu Afryki.

"Z drogi budowania pokoju nie ma odwrotu. W przeciwnym wypadku damy się zakuć w kajdany nienawiści i przemocy. Nie może być jednak dalej tak, że zbrodniarze nie odpowiadają za swe czyny" - zaznaczył metropolita Bangi kard. Dieudonné Nzapalainga.

"Modlimy się za rodziny zamordowanych, a jednocześnie zdecydowanie potępiamy te barbarzyńskie akty. W żadnej mierze nie odzwierciedlają one aspiracji naszego narodu, który pragnie pokoju. Powtarzam z mocą - pokoju nigdy nie da się zbudować przy pomocy siły i przemocy. Odpowiedzialni ze te zbrodnie muszą za nie odpowiedzieć przed sądem. Władze centralne muszą też bardziej zdecydowanie wspierać porozumienie pokojowe, które jest naprawdę bardzo kruche. Trzeba większego zaangażowania instytucji państwa w przywracanie bezpieczeństwa, tak by ubodzy byli naprawdę chronieni. Dziś widzimy niestety, że tak się nie dzieje. Zdecydowanie potępiam te haniebne akty przemocy. Życie ludzkie jest święte i musimy go bronić" - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Dieudonné Nzapalainga.

Ostatnie ataki pokazują słabość podpisanego porozumienia pokojowego. Zostało ono zawarte między rządem a szefami 14 ugrupowań rebelianckich, w rękach których pozostaje trzy czwarte terytorium Republiki Środkowoafrykańskiej. Paradoksem jest, że lider ugrupowania 3R Sidiki Abass, które stoi za ostatnimi masakrami, na mocy porozumień z Chartumu został doradcą premiera ds. bezpieczeństwa.

Podobna sytuacja ma miejsce w Alindao, gdzie w ub.r. zamordowano 86 niewinnych osób, w tym kobiety i dzieci; zginęło dwóch księży, zniszczono miejscową katedrę, budynki parafialne oraz figury świętych. Sprawca tej masakry został obecnie odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w tym regionie. "Jak możemy zaakceptować, by nasz oprawca z dnia na dzień stawał się naszym obrońcą i stróżem? To przecież ten sam człowiek, który mordował, okradał, gwałcił… Brakuje w tym sensu" - napisał ordynariusz Alindao Cyr-Nestor Yapaupa, który cudem przeżył atak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Republika Środkowoafrykańska modli się o pokój. "Życie ludzkie jest święte"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.