"Rodzina nie może przegrywać z ekonomią"

KAI / psd

"Rodzina w globalnym świecie, gdzie panują prawa rynku i ekonomii, traci najwięcej"- stwierdził bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko. Spotkał się on z dziennikarzami 29 maja przed planowanym na 3 czerwca marszem dla życia i rodziny w Koszalinie.

W tym samym czasie marsze odbywać się będą jeszcze w 44 innych miastach w Polsce, w łączności z VII Światowym Spotkaniem Rodzin z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Hasłem przewodnim tych spotkań jest "Rodzina receptą na kryzys". Intencją organizatorów jest zwrócenie uwagi na kondycję rodziny w dobie kryzysu ekonomicznego i moralnego.

"Ważniejsze są dziś kryteria ekonomiczne i prawa rynku, a potrzeby rodzin są spychane na dalszy plan. Zamiast dobrobytu, poczucia głębszego sensu życia i szczęścia rodzinnego, jesteśmy świadkami rozpadu rodziny, rosnącej liczby rozwodów, a ten kryzys rodzin rodzi kolejny kryzys demograficzny" - przestrzegał bp i dodał, że to już nie jest straszenie, czy szukanie teorii spiskowej dziejów. Jego zdaniem statystyki potwierdzają, że zjawisko malejącej liczby urodzeń to fakt i należy się nim poważnie zająć.

Hierarcha wyraził zadowolenie z tak dużego zaangażowania się władz lokalnych i organizacji pozarządowych w to przedsięwzięcie. "To nie jest jakaś jednorazowa akcja, będąca pomysłem niewiadomej grupy osób, lecz wpisuje się w filozofię miasta. Nie chodzi o jeszcze jeden happening, tylko o bardzo pozytywne podejście do najważniejszego fundamentu naszego życia, czyli rodziny" - wyjaśniał biskup. "Nie chcemy tym marszem występować przeciwko komukolwiek, nie chcemy manifestować jakiegoś sprzeciwu. Odwrotnie, chcemy pokazać takie wartości, które są uniwersalne, fundamentalne i cieszy nas to, że sprawy rodziny są tematem ogólnospołecznym"- podkreślał bp Zadarko.

Honorowy patronat nad marszem dla życia i rodziny w Koszalinie objęli prezydent miasta Koszalin Piotr Jedliński oraz biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. W marszu udział wezmą m.in. wolontariusze i członkowie hospicjum, Caritas, Polskiego Czerwonego Krzyża, Domu Samotnej Matki, Towarzystwa św. Brata Alberta prowadzącego schronisko dla bezdomnych, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "OPOKA" w Koszalinie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Fundacji Po Piąte, Szkoły Nowej Ewangelizacji i harcerze.

Obecna na konferencji prasowej Urszula Łumianek, koordynator wolontariatu w koszalińskim hospicjum, podkreślała, jak ważna jest rodzina w walce z chorobą i na ostatnim etapie życia u osób chorych termalnie. "Cieszymy się, że będziemy bliżej mieszkańców Koszalina, nie tylko w samym budynku, gdzie jest ból i cierpienie, a my próbujemy poprawić jakość życia naszych pacjentów, ale będziemy też uczestniczyć w marszu. Jesteśmy dowodem na to, że z rodziną łatwiej pokonać wszelkie trudności, lżej znosi się cierpienie i godnie odchodzi u kresu życia"- przekonywała Łumianek.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński podkreślał, że w mieście podejmowanych jest wiele inicjatyw społecznych i kulturalnych, które mają polepszyć jakość życia mieszkańców. Jego zdaniem marsz dla życia i rodziny wpisuje się w markę Koszalina, określoną hasłem "Koszalin- pełnia życia". "W mieście działają instytucje i organizacje, które w Koszalinie chronią i ratują życie, jak schronisko dla bezdomnych, hospicjum, czy Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z dziećmi, ale mamy też propozycje kulturalne, jak chociażby festiwal filmowy ‘Integracja TY i JA’, które pokazują sens życia każdego człowieka, także osób niepełnosprawnych" - tłumaczył prezydent i zachęcał wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w marszu.

Organizatorzy koszalińskiego marszu zaprosili do udziału w marszu także uczniowskie kluby sportowe z Gminy Sianów i z Koszalina. "Chcemy pokazać, tuż przed rozpoczynającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, że w rodzinie rodzą się talenty sportowe i warto inwestować w rodzinę. Sport także daje radość życia"- tłumaczył Jacek Todys, współorganizator koszalińskiego marszu.

Msza św. dla uczestników marszu sprawowana będzie 3 czerwca o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Św. Eucharystii przewodniczył będzie bp koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak. Marsz wyruszy o godz. 13.30 sprzed parafii pw. Ducha Świętego. Zbiórka na placu przed kościołem pół godziny wcześniej. Radosny kolorowy pochód rodzin przejdzie ulicami: Jana Pawła II, Władysława IV, Monte Cassino, Młyńska, Zwycięstwa, Piastowska do placu przy amfiteatrze. Na zakończenie marszu piknik rodzinny i wiele atrakcji: przegląd piosenki dziecięcej przedszkoli powiatu koszalińskiego, konkursy i zabawy dla rodzin.

W programie marszu także akcje towarzyszące, jak zbiórka krwi w ramach kampanii ogólnopolskiej "Podaruj kroplę miłości" oraz zbiórka pieluch i środków higienicznych dla podopiecznych Domu Samotnej Matki. Zbiórka krwi odbędzie się w godzinach od 10.00 do 15.00 przy koszalińskiej katedrze. W ustawionym w okolicy pomnika Jana Pawła II autobusie pod opieką lekarza, każdy spełniający warunki będzie mógł oddać krew. Ważne jest, aby zabrać ze sobą dowód osobisty. Tego dnia wolontariusze będą rozdawali ulotki zachęcające co uczestnictwa w akcji.

Na terenie diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej odbędą się marsze także w Pile i Szczecinku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Rodzina nie może przegrywać z ekonomią"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.