"Rodzina to nie tylko biologia lub gospodarka"

"Rodzina to nie tylko biologia lub gospodarka"
(fot. Charlotte / flickr.com)
5 lat temu
KAI / slo

Rodziny nie wolno redukować do rzeczywistości rozumianej tylko na płaszczyźnie biologii, psychologi czy gospodarki, tak jak czynią to niezmiennie systemy - powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 4 października przewodniczył Mszy świętej w sanktuarium maryjnym w Wysokim Kole w diecezji radomskiej.

Tego dnia minęła 40. rocznica koronacji maryjnego wizerunku, której dokonał kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.

W koncelebrze uczestniczył bp Henryk Tomasik i ok. 120 księży. W ołtarzu polowym umieszczono obraz Matki Bożej Wysokolskiej, przeniesiony z kościoła w procesji. W uroczystości uczestniczyło tysiące pielgrzymów.

Abp Wacław Depo w homilii nawiązał do słów kard. Stefana Wyszyńskiego z roku koronacji obrazu maryjnego, by "w obliczu niepokoju świata zawierzyć Bożej miłości przez Maryję". - Na różańcu można wszystko i wszystkich wyciągnąć w górę, z największego udręczenia i męki! Obyście tego nigdy nie zapominali. Jak te słowa spełniają się dzisiaj i stają się naszym zadaniem i zaproszeniem - mówił metropolita częstochowski.

W dalszej części abp Depo mówiąc o planowanej przez polski rząd ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej przypomniał, że polskie prawodawstwo ma dostateczne narzędzia do zwalczania zjawiska przemocy, także agresji wobec kobiet. - Konwencja narusza prawo polskie do decydowania w sprawach wyzwania, etyki i życia rodzinnego, a to jest niezgodnie z Konstytucją RP - powiedział metropolita częstochowski.

W Wysokim Kole od kilku wieków znajduje się słynący łaskami obraz Madonny z różą koronowany w 1974 r. przez Sługę Bożego kardynała Wyszyńskiego. Do koronacji wizerunku Maryi przyczyniło się świadectwo nieżyjącego już bp. Jana Czerniaka, sufragana gnieźnieńskiego, który przebywając w czasie wojny jako kapłan w Wysokim Kole został cudownie uzdrowiony.

Obecny murowany kościół i klasztor dominikański został zbudowany w latach 1637-1681. Kult wizerunku maryjnego trwa od 1684 r. Kościół jest trójnawowy, bazylikowy, orientowany, zbudowany na planie prostokąta i wzniesiony z cegły i białego kamienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Rodzina to nie tylko biologia lub gospodarka"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Rodzina to nie tylko biologia lub gospodarka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.