Rok 2012 rokiem jezuity Piotra Skargi?

Portret ks. Piotra Skargi SJ, XIX w., (fot. A. Sułkowski/ Muzeum.jezuici.pl
KAI / drr

W uchwale posłowie podkreślają, że w rocznicę śmierci kapłana, który "dzielnie, słowem i czynem, zabiegał o szacunek dla Ojczyzny i lepszy byt dla rodaków, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu Jego zasług, postanawia oddać hołd Piotrowi Skardze".

"Posiadał wielki talent krasomówczy, potrafił zdobyć posłuch wśród ludzi wszystkich stanów, słuchali go nawet królowie. Zapisał się na kartach historii jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz Ten, który w trosce o Ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku" - brzmi fragment sejmowej uchwały.

Posłowie przypominają też działalność filantropijną oraz zdolności pisarskie ks. Skargi, które zaowocowały napisaniem "Żywotów świętych", docenianych później przez największych polskich poetów jak Adam Mickiewicz.

Piotr Skarga (Powęski) (1536-1612) był kaznodzieją Zygmunta III Wazy, rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego, założycielem kolegiów jezuickich w Połocku, Rydze i Dorpacie. W Krakowie założył Bank Pobożny, Arcybractwo Miłosierdzia, Komorę Potrzebnych, które opiekowały się ubogimi. Był autorem wielu książek i kazań, ale prawdziwym bestselerem były czytane do dziś Żywoty świętych.

DEON.PL POLECA

Został pochowany w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok 2012 rokiem jezuity Piotra Skargi?
Komentarze (7)
S
szary
1 września 2011, 20:03
A kiedz jezuici postarają się o beatyfikacje ks. Piotra Skargi?   Starania są, ale czy się zakończą?...
ZZ
Zosia z Koszalina
1 września 2011, 20:00
A kiedz jezuici postarają się o beatyfikacje ks. Piotra Skargi?
A
anonim
1 września 2011, 14:59
Żeby było jaśniej - nie przeczę, że istniał mroczny aspekt ludu, tak samo jak istniał wśród... nad-ludu. Każda grupa ma swój ciemnogród. To jednak piśmienni destruktorzy stworzyli piekielne ciemnogrody, a wszystko dla dobra ludu... Nie wiem, za co dostał Nobla. Dlaczego nie dostał tłumacz - twórca dzieła? Wątpię, by szwedzka akademia czytała po polsku i miała jakiekolwiek pojęcie o realiach życia na polskiej wsi. Książka - każda! - jest zresztą kreacją, a nie odtworzeniem tego, co było, tworzy pewną rzeczywistość mniej lub bardziej podobną do wtedy istniejącej, bardziej istniejącej w wyobraźni pisarza, a nawet historyka... Na marginesie: Nobel - dlaczego tyle rozprawia się o tej nagrodzie? Po co się ograniczać dyktatem jakiegoś gremium? W istocie to gremium przyznaje sobie nagrody, bo pokazuje, kto jest władny wydawać sądy, kto rozdaje karty...
A
anonim
1 września 2011, 13:55
Film "Chłopi"... Pewnie dokument z epoki? ;-> A co z "oświeconą" ciemnotą tzw. wykształconych, m. in. "pożytecznych idiotów" wielbiących Stalina i Mao. Obejrzyj "Herbatkę u Stalina".
A
anonim
1 września 2011, 13:14
Skąd wiesz, że lud był ciemny i niewykształcony? Pamięć poprzednich wcieleń? A może jako analfabeci jasno - trzeźwo i praktycznie patrzyli na rzeczywistość wykształceni w codzienności. O, pycho uczonych w Piśmie!
1 września 2011, 12:40
Jest, jest. Ale żę w ogóle go wzięli pod uwagę ? Tego katolickiego księdza notorycznie wtrącającego się do polityki ??
G
Gugel
1 września 2011, 12:25
 wspaniała inicjatywa, ksiądz Skarga nadal jest niedoceniany.