Rok Chopinowski - Msza Św. na Wawelu

Rok Chopinowski - Msza Św. na Wawelu
Mszą Św. na Wawelu rozpoczęto Rok Chopinowski (fot. chopin2010.pl)
KAI / PAP / apio

Piękno muzyki Fryderyka Chopina porywa ludzkie serca i niesie do tego, który jest źródłem wszelkiego piękna, do Boga – powiedział dziś w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz o muzyce kompozytora w homilii podczas Mszy św., która rozpoczęła obchody Roku Chopinowskiego w Krakowie.

Mszy świętej w Katedrze Wawelskiej przewodniczył Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Uświetniła ją Capella Cracoviensis oraz chór Psalmodia, wykonując fragmenty mszy Józefa Elsnera, nauczyciela Chopina.

Podczas homilii kard. Dziwisz podkreślił, że życie naszego wspaniałego kompozytora uświadamia nam, że człowiek obdarzony jest wrażliwością na dobro, prawdę i piękno, to te cechy prowadzą nas do Boga. W każdym pokoleniu są ludzie, którzy potrafią pokazać piękno ludzkiej egzystencji i ukazać ją poprzez muzykę. „Taki właśnie był Chopin” - dodał metropolita.

Kardynał Dziwisz przypomniał także słowa Jana Pawła II skierowane w liście do artystów. Papież pisał w nim, że Bóg powierzył człowiekowi zadanie bycia twórczym. „Artysta im lepiej uświadamia sobie swój dar, tym lepiej patrzy na siebie oczami kontemplacji i wznosi do Boga hymn uwielbienia” - powiedział kardynał.

Metropolita zaznaczył, że kościół potrzebuje sztuki, aby to co niewidzialne duchowo stawało się widoczne, za pomocą barw i dzięków, które przekładają się na język człowieka. „Kościół potrzebuje muzyki” - podkreślił kardynał.

Metropolita krakowski zacytował również fragment listu, który Fryderyk Chopin napisał do Tytusa Wojciechowskiego „Od tygodnia nicem nie napisał ani dla ludzi, ani dla Boga” - pisał kompozytor. Nawiązując do tego kard. Dziwisz stwierdził, że Chopin pisał z potrzeby serca, przemawiał za pomocą dźwięku i to był jego dar, który otrzymał od Boga, i z którym dzielił się z ludźmi. „Chopin mówił niewiele o Bogu, dyskretnie wyrażał swoją wiarę, o Bogu mówią jego utwory” - tłumaczył metropolita krakowski.

Na zakończenie homilii kard. Dziwisz powiedział, że dzisiaj wprowadzamy Chopina symbolicznie do naszej katedry i stawiamy obok największych artystów naszego narodu. „To dowód naszej wdzięczności za jego ogromny wkład w dziedzictwo kultury Polski i całego świata” - powiedział. „Niech jego utwory uszlachetniają duszę” - dodał kardynał.

Medalion z białego, greckiego marmuru wkomponowano w płytę z wapienia opatrzoną napisem "Wielkiemu artyście, naród". Płyta ta została umieszczona tuż przy wejściu do krypty, naprzeciwko pomnika Norwida. Kopię medalionu wykonał krakowski rzeźbiarz Wojciech Kurdziel. Inicjatorami upamiętnienia kompozytora w Katedrze na Wawelu byli: kompozytor Stanisław Radwan i radna Małgorzata Radwan-Ballada, płytę z popiersiem Chopina ufundowały władze Krakowa.

W Krypcie Wieszczów spoczywają: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, jest też urna z ziemią z grobu Cypriana K. Norwida.

Oprawę muzyczną do mszy przygotowała Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa, chór Psalmodia oraz Witold Zalewski (organy). Obszerne fragmenty poematu "Fortepian Chopina" Cypriana Kamila Norwida recytował Jerzy Trela.

W niedzielę po południu w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się kolejny koncert muzyki Chopina w wykonaniu Kevina Kennera, zostanie również otwarta wystawa "Chopin w Krakowie i osobiste po nim pamiątki". Część gości wysłucha koncertu na telebimie, siedząc w Auli Jagiellońskiej.

Na wystawie zostaną m.in. zaprezentowane autografy Chopina, złożone w Bibliotece Jagiellońskiej i Wieliczce, oraz rękopisy jego pięciu utworów ze zbiorów "Jagiellonki". Oryginały utworów będą prezentowane tylko przez osiem dni, później zastąpią je kopie. Wieczorem w pawilonie Wyspiańskiego otwarta zostanie wystawa "Weiss - Chopin - Fin de siecle".

Chopin był w Krakowie przez tydzień w lipcu 1829 roku, w drodze na wycieczkę do Wiednia, razem z przyjaciółmi. Zwiedził m.in. Bibliotekę Jagiellońską w Collegium Maius, był w Katedrze Wawelskiej i krypcie Kościuszki, zwiedził kopalnię soli w Wieliczce. Z tych powodów uroczystości krakowskie odbywają się w Katedrze i Collegium Maius UJ

Organizatorami krakowskich obchodów są: Instytut Fryderyka Chopina, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków, kuria metropolitarna, Uniwersytet Jagielloński oraz Apella Cracoviensis.

Decyzją Sejmu i Senatu rok 2010 ogłoszono Rokiem Chopina w związku z 200. rocznicą urodzin artysty. Podczas obchodów Roku Fryderyka Chopina zaplanowano ponad 2 tys. wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie. W Polsce obchody Roku Fryderyka Chopina 2010 uroczyście zainaugurowano 7 stycznia koncertem światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w Filharmonii Narodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok Chopinowski - Msza Św. na Wawelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.