Rola Internetu w formacji seminarzystów

Rola Internetu w formacji seminarzystów (fot. flickr.com/steeljam)
KAI / ad

O roli Internetu w formacji seminarzystów rozmawiają uczestnicy obrad Kongregacji Wychowania Katolickiego. Wśród uczestników rozpoczętego dziś spotkania są kard. Stanisław Dziwisz i abp Józef Życiński.

Podczas obrad będzie szeroko omawiana m.in. sprawa nowych powołań i kształtowania takich warunków w seminariach duchownych, które będą ułatwiać rozwój dojrzałych powołań stosownie do zachodzących przemian kulturowych.

Podczas sesji plenarnej abp Józef Życiński przedstawił ogólny projekt dokumentu o roli Internetu w formacji seminaryjnej. Podkreślił, że Internet powinien stanowić ważny środek ewangelizacji i z wielu powodów może ułatwiać zarówno charytatywną, jak i duszpasterską misję Kościoła.

Równocześnie jednak metropolita lubelski zwrócił uwagę na konieczność przyjęcia dyscypliny posługiwania się tym środkiem przekazu, by nie okazało się, że dla niektórych studentów czas spędzony przy Internecie jest najważniejszy, a rzeczywistość wirtualna bierze górę nad poczuciem realizmu.

„Uczestnicy obrad stwierdzili, że konieczne jest rozwijanie troski o kulturę humanistyczną, znajomość wielkich dzieł klasyki, o spotkanie żywego człowieka z jego bólem i poczuciem dramatu życia. Wartości tych nie można przesłonić internetową wizją świata” – podkreślił metropolita lubelski.

Abp Życiński zaznaczył, że zgodnie z wcześniejszymi dokumentami Kościoła dotyczącymi etyki Internetu uczestnicy obrad ustalili, że należy dołożyć starań, aby kształtować nową mentalność duszpasterzy, „u których nie pojawi się łatwa negacja nowych osiągnięć technologii, ale też korzystanie z tej technologii będzie składnikiem programu, w którym Chrystus jest najważniejszy w inspirowaniu działań pasterskich”.

Hierarcha zwrócił uwagę, że człowiek w bogactwie swoich doznań może przekazać treści, które okażą się niewyrażalne w języku internetowej komunikacji. „Apostolat cyfrowy nie da się pogodzić z aktywizmem zewnętrznym i wymaga głębokiego zaangażowania duchowości, która w kontekście współczesnych wyzwań technologicznych potrzebuje zakorzeniania w wielkim dziedzictwie mistyki i humanizmu przekazywanym przez Kościół” – dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rola Internetu w formacji seminarzystów
Komentarze (3)
J
jeż
7 lutego 2011, 17:22
 internet nie tylko może pełnić ważną rolę w życiu kleryków; w życiu świeckich jest jeszcze ważniejszy http://orifieltrony.wordpress.com/
M
Marcin/ Opole
7 lutego 2011, 16:26
Przyznam, że internet bardzo pomaga w poszukiwaniu informacji potrzebnych w studiach oraz kontakcie mailowym z przyjaciółmi. Wiem że romantycznie jest gdy czeka się na list pisany ręcznie od rodziny, ale... to już przeżytek i nie należy moim zdaniem nie należy na siłe uszczęśliwiać kleryka utrudniając mu dostępu do internetu i komórek w seminariach. Widze również problem uzależnienia od tych mediów wśród braci. Tylko czy samowychowanie ma polegać na zabraniu zabawek dzieciom rzucającym się piaskiem w piaskownicy, czy na tym by nauczyć dzieci świetnie się bawić.
P-
Paweł - młody jezuita
7 lutego 2011, 15:25
Dobrze, że trwają dyskusje. Byleby tylko nie przerodziły się one w postrzeganie internetu, jako "dzieła szatana". Jak z wielu rzeczy, tak i z tej trzeba umieć korzystać! Ja oczekuję od formacji i myśle, że jednocześnie to otrzymuję - wychowania do wolności i odpowiedzialności... Jeśli człowiek będzie wolny i odpowiedzialny, jeśli będzie umiał SAMOwychowywać się, wtedy można być chyba spokojnym...