Rosja: kontrowersje wokół planów posągu Chrystusa

(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Stanowczy sprzeciw wobec planów postawienia w Sankt-Petersburgu monumentalnego posągu Chrystusa autorstwa Zuraba Ceretelego zgłosiła miejscowa eparchia (diecezja) prawosławna.

Przewodniczący eparchialnego Wydziału ds. Stosunków Wzajemnych Kościoła i Społeczeństwa ks. protojerej Aleksandr Pielin powiedział Rosyjskiej Agencji Informacyjnej Nowosti, że "stawianie tego rodzaju gigantycznych pomników nie mieści się w tradycji prawosławnej".

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem, w eparchii odnoszą się do tych planów negatywnie, choć - jak zaznaczył - nie może się wypowiadać w imieniu całej jednostki kościelnej. Jednocześnie zaznaczył, że dotychczas nikt nie zwracał się do eparchii w tej sprawie. Ks. Pielin wyraził przekonanie, że jeśli taki pomnik stanąłby w mieście, "wyrządziłby on szkodę nie do naprawienia jego architektonicznemu obliczu".

Duchowny przyznał, że figurę Chrystusa można by ewentualnie umieścić za Kronsztadtem, na jakiejś wyspie na morzu i wówczas mogłaby ona służyć za swego rodzaju latarnię morską. "Ale w samym Petersburgu - w żadnym wypadku", oświadczył z mocą przewodniczący Wydziału. Przypomniał i podkreślił, że najważniejszym pomnikiem wystawionym Chrystusowi są świątynie, w których codziennie sprawuje się liturgię.

Wiadomości o postawieniu gigantycznego posągu Chrystusa pojawiły się w rosyjskich mediach kilka tygodni temu. Autorem dzieła, mierzącego prawie 80 metrów (w tym 47 m - podstawa i 33 m - sam posąg) jest rosyjski rzeźbiarz gruzińskiego pochodzenia Zurab Cereteli, znany z wielu innych monumentalnych przedstawień, m.in. pomnika św. Jana Pawła II w Paryżu obok katedry Notre-Dame. Początkowo zamierzał on postawić statuę w Soczi, ale gdy okazało się, że nie ma tam odpowiedniego miejsca na nią, podarował swą rzeźbę mieszkańcom Petersburga.

W tamtejszym Komitecie ds. Zabudowy Miasta i Architektury powiedziano agencji Nowosti, że rozważa się możliwość ustawienia tam gigantycznej figury, ale na razie nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji. Władze obwodu leningradzkiego wystąpiły z własnymi propozycjami w tym zakresie: na obszarze Newskiego Parku Leśnego w rejonie wsiewołoskim lub na Wzgórzu Kołtuskim.

Rzeźby i pomniki nie wpisują się w tradycję sztuki prawosławnej, choć istnieją pewne wyjątki, np. rzeźba Trójcy Przenajświętszej wzorowana na ikonie Andrieja Rublowa, ustawiona z błogosławieństwem patriarchy moskiewskiego Aleksego II na skarpie nad Wołgą w Jarosławiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: kontrowersje wokół planów posągu Chrystusa
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.