Rosja: patriarcha modli się o jak najszybsze zakończenie konfliktu w Karabachu Górskim

Rosja: patriarcha modli się o jak najszybsze zakończenie konfliktu w Karabachu Górskim
(fot. PAP/EPA/ARMENIAN DEFENCE MINISTRY / HANDOUT HANDOUT)
KAI / df

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl modli się o jak najszybsze pokojowe rozwiązanie konfliktu w Karabachu Górskim – powiedział dziennikarzom pełniący obowiązki przewodniczącego jego służby prasowej Władimir Legojda. „Zwierzchnik [Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego – RKP] uważa za ważną rolę duchowych przywódców Armenii i Azerbejdżanu, którzy winni dołożyć wszelkich wysiłków na rzecz ustanowienia pokoju” – stwierdził tymczasowy rzecznik prasowy patriarchy.

Jednocześnie zapewnił, że „Kościół rosyjski zawsze sprzyjał podtrzymywaniu dialogu między wspólnotami religijnymi obu krajów i gotów jest nadal pełnić tę misję”. Wyraził przy tym nadzieję, że dojdzie do pokojowego rozwiązania obecnego konfliktu.

W niedzielę 27 września ministerstwo obrony Azerbejdżanu oświadczyło, że siły zbrojne Armenii ostrzelały miejscowości na linii granicznej z Karabachem Górskim i że zginęły osoby cywilne. Z kolei resort obrony Armenii oznajmił, że „doszło do ataków lotniczych i rakietowych na Karabach”, a armia ormiańska zestrzeliła dwa śmigłowce i trzy maszyny bezzałogowe Azerbejdżanu.

Sekretarz prasowy prezydenta nieuznawanej przez świat Republiki Karabachu Górskiego Wahram Pogosian zaznaczył, że ofiarami ostrzału artyleryjskiego padły pokojowe miejscowości w tym kraju, łącznie z jego stolicą, miastem Stepanakert. Wezwał mieszkańców do szukania bezpiecznego schronienia.

Szereg państw, m.in. Rosja, Francja i Niemcy, wezwały obie strony do zachowania spokoju.

Zamieszkany w większości przez Ormian Karabach Górski (powierzchnia 4,4 tys. km kw.) w latach 1921-90 był częścią Azerbejdżanu jako Górskokarabski Obwód Autonomiczny. W lutym 1988 r. miejscowi Ormianie oświadczyli, że chcą wystąpić ze składu ówczesnej Azerbejdżańskiej Republiki Sowieckiej, na co władze w Baku odpowiedziały wysłaniem wojsk i krwawą pacyfikacją zbuntowanego obszaru, a 27 listopada 1991 r. zniosły formalnie jego autonomię. W toku zaciekłych i niszczycielskich walk w latach 1988-92 z udziałem wojsk sąsiedniej Armenii, która wspierała Karabach, a także Rosji, Karabach ostatecznie całkowicie oderwał się od Azerbejdżanu wraz z siedmioma przylegającymi doń rejonami i 2 stycznia 1992 r. ogłosił niepodległość. Jako jedyny kraj uznała ją jedynie Armenia, ale cofnęła oficjalne potwierdzenie tego faktu, aby nie zaostrzać sytuacji.

W latach 1992-94 toczyły się – pod patronatem Rosji i Kazachstanu – rozmowy pokojowe między Armenią a Azerbejdżanem nt. przyszłości tego obszaru, zakończone podpisaniem 17 maja 1994 r. przez obie strony porozumienia pokojowego, które jednak nie zakończyło sporu i nie doprowadziło do trwałego pokoju. Szczególnie nieustępliwe są władze w Baku, które nie mogą się pogodzić z utratą dawnego obwodu autonomicznego i nadal uważają go za część swego terytorium. Z kolei rząd w Stepanakercie twierdzi, że ta odwieczna, według niego, ziemia ormiańska nigdy już nie będzie częścią Azerbejdżanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja: patriarcha modli się o jak najszybsze zakończenie konfliktu w Karabachu Górskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.